Trwa ładowanie...

Czeski generał: Ukraińcy zagłodzą Rosjan i zmuszą ich do dezercji

Były generał Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej Franciszek Michanek przyznał na łamach portalu "Idnes", że Ukraina poprzez umiejętną taktykę odcina rosyjską armię od dostaw zaopatrzenia. Zdaniem wojskowego prowadzi to do głodu wśród żołnierzy Putina, co w konsekwencji ma ich zmusić do dezercji. Michanek nie wierzy w szybki koniec wojny i w jego odczuciu zimą nadejdzie czas przegrupowań, natomiast wiosną konflikt znów zyska na sile.

Ukraina kontynuuje swój plan na odcięcie Rosjan od dostaw z Krymu. Ukraina kontynuuje swój plan na odcięcie Rosjan od dostaw z Krymu. Źródło: Gettyimage, fot: 2022 Anadolu Agency
d3duz4r
d3duz4r

Franciszek Michanek stwierdził, że wojna w Ukrainie przerodziła się w zamrożony konflikt. Jak zauważył generał, Kijów dzięki umiejętnej taktyce utrudnia Rosji dostawy zaopatrzenia na południe, zmuszając tym samym oddziały wroga do dezercji.

- Starają się odciąć rozmieszczone na południu wojska rosyjskie od logistyki, od żywności, od zakwaterowania, starają się pogorszyć ich warunki sanitarne i starają się zdobyć okupowany obszar, zasadniczo zmuszając głodnych Rosjan do poddania się lub dezercji - ocenił Franciszek Michanek.

Co prawda, rosyjska armia zajęła już 1/5 terytorium Ukrainy, ale według Michanka wszystko miało wyglądać zupełnie inaczej. Zbrojna inwazja na Ukrainę miała być o wiele łatwiejsza dla reżimu Putina. Tymczasem prawie po pół roku walk, Kijów przechodzi do kontrataków w okupowanych regionach, zwłaszcza w okolicach Chersonia.

d3duz4r

- Ukrainie udało się zniszczyć praktycznie wszystkie mosty, które prowadzą do Chersonia. W tej chwili Rosjanie są zdani tylko na mosty pontonowe, ale i te mogą być narażone na ataki artylerii dalekiego zasięgu - dodał.

Ukraińcy dążą do odcięcia dostaw z Krymu

Jeśli Ukraińcy odniosą sukces w rejonie Chersonia i odzyskają okupowane terytorium, to zdaniem Michanka skomplikuje to dostawy z Krymu. - Dzięki temu Ukraińcy mieliby większe bezpieczeństwo w rejonie Morza Czarnego, zyskaliby więcej portów. To na pewno kluczowy obszar - przyznał gen. Michanek.

Czeski generał nie wierzy w szybki koniec wojny i uważa, że zimą obie armie spróbują odzyskać siły, a na wiosnę konflikt znów zyska na sile. - To będzie zamrożony i przedłużający się konflikt - oznajmił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3duz4r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3duz4r
Więcej tematów