Trwa ładowanie...
d14u9au

Czesi przedłużają stan wyjątkowy. Bójka podczas debaty w parlamencie

Koronawirus. Niższa izba czeskiego parlamentu zezwoliła rządowi na przedłużenie stanu wyższej konieczności, wprowadzonego w związku epidemią. Podczas debaty w Izbie Poselskiej doszło do ostrej wymiany zdań i bójki.
Share
Koronawirus. Czechy. Czesi przedłużają stan wyjątkowy. Bójka podczas debaty w parlamencie
Koronawirus. Czechy. Czesi przedłużają stan wyjątkowy. Bójka podczas debaty w parlamencieŹródło: YouTube
d14u9au

Izba Poselska, czyli niższa izba czeskiego parlamentu, zgodziła się w czwartek na przedłużenie stanu wyższej konieczności (wyjątkowego) do 14 lutego. "Za" opowiedziało się 53 z 98 obecnych posłów.

Rząd chciał, by przedłużono go 21 lutego, jednak nie ma parlamentarnej większości. Ugrupowania koalicyjne - kierowany przez premiera Andreja Babisza centrowy ruch ANO i Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) - zagłosowały więc za propozycją Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM). To ona zaproponowała, by stan wyjątkowy przedłużyć "tylko" do 14 lutego.

Podczas debaty w Izbie Poselskiej doszło do ostrej wymiany zdań między prowadzącym obrady wicemarszałkiem Tomasem Hanzlem a posłem Lubomirem Volnym.

d14u9au

Koronawirus. Czechy. Spór o maseczkę

Poseł Volny i jego kolega - poseł Marian Bojko (obaj wybrani z list skrajnie prawicowej Wolności i Demokracji, obecnie niezrzeszeni) przyszli na obrady Izby bez maseczek.

Prowadzący obrady wicemarszałek Hanzel, gdy Bojko skończył swoje przemówienie i schodził z mównicy, zwrócił mu uwagę, że powinien włożyć maseczkę, by nie wystawiać innych na ryzyko zachorowania. - Powinniście dawać przykład, wstydźcie się! - zwrócił się do Bojko.

Volny odparł, że Bojko nie ma się czego wstydzić, bo "nie jest członkiem skorumpowanej partii politycznej”.

d14u9au

Wicemarszałek Hanzel zwrócił mu uwagę, by mówił na temat, czyli o projekcie przedłużenia stanu wyjątkowego. - Jestem wybranym przedstawicielem obywateli, nie przerywaj mi- odparł Volny.

Poslanec Volný rozpoutal ve sněmovně potyčku

Koronawirus. Czechy. Bójka w parlamencie

Hanzel wtedy zagroził, że wyłączy mikrofon politycznemu oponentowi. - To usiądę ci na kolanach i będę mówił do twojego mikrofonu - odpowiedział Volny. - No to chodź - powiedział Hanzel i wyłączył mikrofon.

d14u9au

To wzburzyło posła do tego stopnia, że podbiegł do wicemarszałka Izby Poselskiej i zaczął się z nim szarpać, próbując wyrwać mu jego mikrofon. - Nie uciszysz mnie w ten sposób! - pokrzykiwał Volny.

Na pomoc prowadzącemu obrady ruszyli koledzy z jego ugrupowania. Doszło do bijatyki. Dopiero ochrona zdołała opanować sytuację i wyprowadzić Volnego z sali i po przerwie już na nią nie wrócił. Został wykluczony z obrad.

Źródło: lidovky.cz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14u9au

Podziel się opinią

Share
d14u9au
d14u9au
Więcej tematów