ŚwiatCzesi nie chcą pracować za granicą

Czesi nie chcą pracować za granicą

Kilkakrotnie mniej Czechów, niż oczekiwano, podjęło pracę za granicą po wejściu ich kraju do Unii Europejskiej - wynika z danych opublikowanych przez Czeski Urząd Statystyczny (CzSU).

Według ekspertów, obywatele Czech mają tak dużą liczbę ofert na własnym rynku pracy, że wolą pozostać w domu, niż - dla lepszych zarobków - przenosić się gdzie indziej, nawet w granicach swego kraju.

Z danych CzSU wynika, że w roku 2004 pracę za granicą podjęło 27 tys. Czechów, z czego najwięcej - ponad 6800 - w Niemczech. Do Wielkiej Brytanii wyjechało w poszukiwaniu pracy 3600 Czechów, a do Austrii - 3300.

Popularna wśród obywateli nowych państw członkowskich Unii Europejskiej Irlandia stała się celem emigracji zarobkowej zaledwie 2900 Czechów. (Z dwukrotnie mniejszej niż Czechy Słowacji do Irlandii wyjechało do pracy prawie 4 tys. osób.)

Według CzSU, za granicą obywatele Czech zarobili w roku 2004 około 15 miliardów koron (ok. 2,25 mld złotych). Zarówno wielkość tych zarobków, jak i liczbę osób zarabiających za granicą Czeski Urząd Statystyczny uznał za niewielkie.

W Czechach, w rejonach przy granicy z Austrią i Niemcami, popularne jest codzienne dojeżdżanie do pracy za granicą. Szacuje się, że w ten sposób do pracy w krajach sąsiednich dojeżdża kilkanaście tysięcy ludzi. Są to głównie pracownicy służby zdrowia, robotnicy rolni, mechanicy samochodowi itp.

Z danych Instytutu Badawczego Pracy i Spraw Socjalnych wynika, że Czechy stają się krajem docelowym, w którym pracy poszukuje wielu obcokrajowców. W roku 2004 liczba pracujących w czeskich firmach cudzoziemców oscylowała wokół 150 tys., wśród których zdecydowanie największą grupę (72,5 tys. osób) stanowili Słowacy.

Zbigniew Krzysztyniak

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)