Trwa ładowanie...

Czesi darzą większą sympatią Władimira Putina niż Angelę Merkel

• Czesi stracili sympatię do kanclerz Niemiec • Z najnowszego sondażu wynika, że spada tek akceptacja dla Baracka Obamy • Wzrostem sympatii cieszy się Wladimir Putin
Share
Czesi darzą większą sympatią Władimira Putina niż Angelę Merkel
Źródło: AFP, Fot: ETIENNE LAURENT
dquhowr

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest obecnie w społeczeństwie czeskim mniej lubiana niż prezydent Rosji Władimir Putin - głoszą przedstawione w środę w czeskich mediach wyniki sondażu instytutu badania opinii publicznej STEM.

Działalność szefowej niemieckiego rządu pozytywnie oceniło 24 proc. respondentów, podczas gdy w poprzednim badaniu z października 2013 roku było to jeszcze 72 proc. "Dziś, prawdopodobnie w związku z kryzysem migracyjnym, jej ocena dramatycznie się pogorszyła" - zaznaczył w swym komentarzu STEM.

Putin jest oceniany korzystnie przez 37 proc. respondentów, co w porównaniu z rokiem 2013 oznacza wzrost o cztery punkty procentowe. W tym samym czasie odsetek osób akceptujących działalność prezydenta USA Baracka Obamy spadł o 16 punktów procentowych, do 55 proc.

dquhowr

41 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zna przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera, a 16 proc. oceniło go dodatnio. W przypadku papieża Franciszka odsetek ocen pozytywnych wyniósł 74 proc., a premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona 67 proc. - czyli tyle samo co u premiera Słowacji Roberta Fico. Za nimi ulokowali się prezydent Francji Francois Hollande i premier Węgier Viktor Orban ze wskaźnikami akceptacji wynoszącymi odpowiednio 51 i 45 proc.

Sondaż STEM przeprowadzono w dniach od 3 do 11 grudnia wśród 1 014 osób.

dquhowr

Podziel się opinią

Share
dquhowr
dquhowr
Więcej tematów