Trwa ładowanie...
d3u1z5d
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Część uchodźców z Mariupola otrzymała decyzje azylowe

• 46 uchodźców z Mariupola i Donbasu otrzymało azyl
• To część ewakuowanych z tego terenu Ukraińców, którzy nie mieli prawa do Karty Polaka
• To np. małżonkowie osób, którym taką Kartę nadano
• Uchodźcy ci są w Polsce od listopada 2015 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Część uchodźców z Mariupola otrzymała decyzje azylowe
(PAP, Fot: Tomasz Waszczuk)
d3u1z5d

Część uchodźców ewakuowanych z Mariupola i Donbasu, przebywających obecnie w ośrodkach w Rybakach i Łańsku (warmińsko-mazurskie), otrzymała azyl. To osoby, które nie mogą udokumentować pochodzenia polskiego, a są np. małżonkami osób posiadających Kartę Polaka.

Od listopada ub. roku w ośrodkach w Rybakach i Łańsku przebywa grupa 188 uchodźców z Mariupola i Donbasu. Wobec 135 osób, które miały ważną Kartę Polaka, na początku marca wydano decyzje dotyczące zezwolenia na pobyt stały w Polsce. Karty Stałego Pobytu pozwalają uchodźcom podjąć pracę i naukę, umożliwiają rejestrację w urzędach pracy osób bezrobotnych. Dzięki Karcie Stałego Pobytu mieszkańcy ośrodka w Rybakach i Łańsku mogą podróżować po krajach strefy Schengen.

W Rybakach mieszka także grupa 53 osób, które nie mają Karty Polaka. To np. członkowie rodzin, którzy nie mogą udokumentować polskiego pochodzenia. Te osoby ubiegały się o azyl w Polsce. Jak podała PAP Aldona Szparak, kierownik oddziału legalizacji pobytu cudzoziemców w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, wobec większości - bo wobec 46 osób - wydano już decyzję azylową. Decyzję taką wydał Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

d3u1z5d

Jak dodała Szparak, dało to podstawę do wydania przez wojewodę warmińsko-mazurskiego tym uchodźcom zezwoleń na pobyt stały w Polsce. Wojewoda podpisał do tej pory 35 zezwoleń na pobyt stały. W kolejnych dniach wydawane będą następne. Zezwolenia dają możliwość wydania Kart Stałego Pobytu w Polsce wobec tych osób.

Przebywająca od listopada ub.r. w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach grupa 188 osób z Mariupola i Donbasu jest drugą grupą uchodźców ze wschodniej Ukrainy.

Tak jak w przypadku pierwszej grupy, podczas ponad 6-miesięcznego pobytu w Rybakach i Łańsku i w oczekiwaniu na propozycję pracy oraz mieszkań uczą się polskiego, a dzieci i młodzież uczęszczają do szkół.

Na stronie internetowej MSWiA działa zakładka Bank Ofert, w którym gromadzone są informacje o wszelkich formach pomocy dla osób ewakuowanych, mające na celu znalezienie dla nich warunków do osiedlenia się na terytorium Polski.

d3u1z5d

Jak podał w poniedziałek wydział prasowy MSWiA, zarejestrowano zgłoszenia od 86 gmin, 3 starostw powiatowych, fundacji oraz kilku firm. Niektóre samorządy są gotowe przyjąć nawet kilka rodzin np. Poznań - 10, Warszawa - 10, Wałbrzych - 3, Gdynia - 2, Opole - 3, Gdańsk - 5.

Najczęstsze oferty pracy pochodzą z branży budowlanej, gastronomicznej, handlowej i turystycznej. Są także propozycje adresowane do osób o wysokich kwalifikacjach zawodowych, takich jak lekarze czy inżynierowie.

Oferty nadsyłane do banku są rejestrowane i przesyłane do właściwych wojewodów, którzy je weryfikują. Potem są przedstawiane i kojarzone z odpowiednimi rodzinami w ośrodkach w Łańsku i Rybakach.

d3u1z5d

Podziel się opinią

Share

d3u1z5d

d3u1z5d
Więcej tematów