"Cześć, kiedy oddasz mi pieniądze?" Policja ostrzega przed nową metodą wyłudzeń

Policja z Siedlec zwraca uwagę na kolejny sposób zdobywania pieniędzy przez osoby potrafiące złamać system sieciowych zabezpieczeń w dostępach do kont na portalu społecznościowym. Metoda ta wyszła na jaw, gdy do siedleckiej komendy miejskiej zgłosiła się 20-latka, w której imieniu dokonana została pożyczka na kwotę 1250 złotych.

W sieci łatwo być kimś innym. Ofiarami złodziei tożsamości są nie tylko seniorzy
W sieci łatwo być kimś innym. Ofiarami złodziei tożsamości są nie tylko seniorzy
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK

O tym, że jej profil na platformie społecznościowej został użyty do wyłudzenia pieniędzy, kobieta dowiedziała się dopiero od koleżanki, jednej z osób, które zareagowały na prośbę oszusta. Znajoma była ciekawa, na jakie zakupy potrzebowała pilnie środków 20-latka, gdy zwróciła się do niej o szybką pożyczkę za pomocą mobilnych kodów płatności.

- Otrzymała pierwszy telefon od koleżanki z pytaniem co ciekawego kupowała i na co była jej potrzebna ta pożyczka. Zaskoczona pytaniem nie bardzo wiedziała, o co chodzi. Wtedy okazało się, że ktoś pisał w jej imieniu do jej znajomych - relacjonuje komisarz Ewelina Radomyska z Miejskiej Komendy Policji w Siedlcach.

Gdy wcześniej właścicielka zhakowanego konta chciała sprawdzić korespondencję na komunikatorze, zauważyła, że nie może się zalogować na konto na portalu społecznościowym. Próbowała odzyskać hasło, ale jej się nie udało. Nie podejrzewała jeszcze wówczas, że jej profil został przejęty przez hakera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Trójka znajomych najpierw przelała pieniądze podając kody, a dopiero później zadzwonili do koleżanki, żeby zapytać czy to faktycznie ona chciała te pieniądze pożyczyć - tłumaczy policjantka.

"Cześć, kiedy oddasz mi pieniądze?" Policja ostrzega przed nową metodą wyłudzeń

Złodziej, podszywając się pod 20-latkę, zdołał zdobyć 1250 złotych od łatwowiernych internautów. Nie mieli oni wątpliwości, że prośbę o środki kieruje do nich w sieci właścicielka konta, a nie ktoś, komu udało się włamać na platformę i wykorzystać życzliwość ludzi. Okazuje się więc, że kreatywność złodziei jest nieograniczona, a serdeczność i ludzkie odruchy stają się dla nich sposobem na bezwzględne kradzieże.

Policja ostrzega przed oszustami. - Jeżeli otrzymasz na komunikatorze wiadomość od znajomego z prośbą o pożyczkę z wykorzystaniem kodów szybkich płatności, zanim podasz kod, zadzwoń do tej osoby. Upewnij się, czy to na pewno ona chce pożyczyć od Ciebie pieniądze - zaleca funkcjonariuszka z Siedlec.

Źródło: Miejska Komenda Policji Siedlce

Źródło artykułu:WP Wiadomości
oszustwosieć internetowafałszywa tożsamość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (136)