Trwa ładowanie...

Czeka nas gigantyczny kryzys uchodźczy? "To nowy cel Putina. Chce skłócić Europę"

Celem Władimira Putina jest nie tylko przejęcie kontroli nad Ukrainą, ale także wywołanie ogromnych napięć społecznych w krajach UE. Rosyjski dyktator chce doprowadzić do potężnego kryzysu uchodźczego, niespotykanego w Europie po II wojnie światowej. - Spory w UE na tym tle są kwestią czasu - mówi Wirtualnej Polsce Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Polska może nie poradzić sobie z milionami uchodźców Polska może nie poradzić sobie z milionami uchodźców Źródło: East News, fot: LOUISA GOULIAMAKI
d3zkrch
d3zkrch

- Pierwotne cele Putina, czyli szybkie rozbicie armii ukraińskiej, przejęcie kontroli nad Ukrainą i zmiana rządu w Kijowie, nie zostały zrealizowane. Społeczeństwo i armia ukraińska walczą i myślę, że jeszcze długo będą walczyć. Dlatego Rosjanie próbują wygenerować nowe problemy, również dla Zachodu. W ten sposób Putin chce mieć większy punkt nacisku na Unię Europejską - mówi Wirtualnej Polsce Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Ekspert uważa, że jednym z celów Władimira Putina jest wywołanie gigantycznego kryzysu uchodźczego.

- W ostatnich dniach obserwujemy częstszy ostrzał ludności cywilnej, budynków, dzielnic mieszkaniowych. To nie jest przypadek, wbrew temu, co twierdzą Rosjanie. To z premedytacją zaplanowana akcja, która ma za zadanie zastraszanie ludności, wywoływanie paniki i wygnanie za granicę jak największej liczby osób - przekonuje Wojciech Konończuk.

d3zkrch

Jak zauważa nasz rozmówca, na przejściach granicznych z Ukrainą jest coraz więcej osób. - To efekt polityki, którą prowadzi Kreml. Ta liczba jest nieporównywalna w Europie z jakimkolwiek innym konfliktem po II wojnie światowej - mówi.

Wicedyrektor OSW twierdzi, że "ten problem może przewyższyć skalę konfliktu syryjskiego". - Wojna w Syrii wygnała z kraju 4-5 mln osób. Jeśli wojna w Ukrainie będzie trwała, to tylko w Polsce będziemy przyjmować milion uchodźców z Ukrainy tygodniowo, a w innych krajach - kolejne kilkaset tysięcy. To jest liczba, z którą żadne państwo sobie nie poradzi w pojedynkę - przestrzega rozmówca WP.

Uchodźcy Straż Graniczna
Źródło: Straż Graniczna, fot: Straż Graniczna

Setki tysięcy uchodźców. "Sami nie będziemy w stanie sobie poradzić"

Profesor Marek Duszczyk z UW, zajmujący się migracjami od 25 lat, w rozmowie z Wirtualną Polską przyznaje, że Polska jest w stanie przyjąć na dłużej maksymalnie 500-700 tys. uchodźców.

d3zkrch

- Im szybciej zrozumiemy, że Polska nie jest w stanie zrobić wszystkiego sama, nie jest w stanie przyjąć wszystkich i zapewnić im godnego pobytu, tym lepiej. I to nie tylko lepiej dla nas, ale dla osób, które do nas uciekły i szukają schronienia. Setek tysięcy Ukraińców nie zatrzymają u siebie w domach Polacy czy mieszkający w Polsce Ukraińcy. W krótkim terminie - tak, to działa. W długim, a z takim mamy już do czynienia, nie - mówił nam prof. Duszczyk.

Z ekspertem od migracji zgadza się Wojciech Konończuk. - Prof. Duszczyk ma rację. O ile Polska poradziła sobie w początkowej fazie wojny dzięki wysiłkom społeczeństwa i rządu, tak ten problem będzie lawinowo narastać. Sami nie będziemy w stanie sobie z nim poradzić. Będziemy musieli myśleć o relokacji części ludzi i stworzeniu międzynarodowego funduszu pomocy uchodźcom - mówi wiceszef OSW.

d3zkrch

Jak zaznacza, Polacy zdali test z pomocy potrzebującym. Ale sytuacja będzie się zmieniać.

Dworzec w Charkowie Nexta
Dworzec w CharkowieŹródło: Nexta, fot: Nexta

- Pierwszy entuzjazm może zastąpić pewna irytacja, zmęczenie, mimo trwającego współczucia. Tak jest zawsze przy tego typu kryzysach uchodźczych, niezależnie od szerokości geograficznej. Przedłużający się problem może wywołać napięcia społeczne - podkreśla nasz rozmówca.

Kryzys uchodźczy to coś, na co gra Władimir Putin. - Jednym z elementów nacisku Rosjan jest właśnie wywołanie gigantycznego kryzysu uchodźczego. Celem Rosji jest pogłębianie tego problemu w na tyle potężny sposób, żeby wywołać naciski Zachodu na rząd w Kijowie. Tak, żeby podczas negocjacji ukraińsko-rosyjskich doprowadzono do "konsensusu", czyli przyjęcia de facto rosyjskich warunków. Takie jest założenie Kremla - wskazuje Wojciech Konończuk.

d3zkrch

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił, że Rosja wstrzyma działania militarne, o ile Ukraina zgodzi się uznać Krym za terytorium rosyjskie oraz separatystyczne republiki Doniecka i Ługańska za terytoria niezależne, odrzuci dążenia do wejścia do jakiejkolwiek organizacji międzynarodowej (czyli również NATO i Unii Europejskiej), co powinna zapisać w swojej konstytucji. Zdaniem Rosji, Ukraina powinna przeprowadzić też "demilitaryzację państwa". Te warunki są dla strony ukraińskiej nie do przyjęcia.

Napisz do autora: michal.wroblewski@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zkrch
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3zkrch
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj