Trwa ładowanie...

"Ewakuowano tam jego rodzinę". Czeczeni ujawniają, gdzie chce uciec Kadyrow

Jeden z czeczeńskich ochotników, który walczy w Ukrainie przeciwko Rosji, podkreśla, że robi to, aby wyzwolić swój kraj. - Większość moich nabojów czeka na walczących dla Władimira Putina kadyrowców - wskazuje 30-latek. Czeczeni ujawniają też, że jeśli Rosja przegra wojnę, Kadyrow może uciec do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow walczy po stronie Władimira PutinaPrezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow walczy po stronie Władimira PutinaŹródło: PAP, fot: KAZBEK VAKHAYEV
d47pnqs
d47pnqs

Czeczeński ochotnik ma 30 lat. Maga walczy w Ukrainie od 2016 roku. - W kraju tym toczy się nie tylko wojna o wolność Ukraińców, ale także każdego narodu żyjącego pod rosyjskim butem - stwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- Chcę, żeby w Iczkerii było jak w Polsce: żeby panowały tam rządy prawa, żebyśmy byli wolni - podkreślił Czeczen.

d47pnqs

Czeczeni walczą też po stronie Ukrainy

Większość Czeczenów, którzy walczą po stronie ukraińskiej, zasila szeregi dwóch oddziałów batalionów Dżochara Dudajewa i Szejka Mansura. 30-latek dołączył do międzynarodowego oddziału ochotników, z którymi po 24 lutym walczył w okolicach Kijowa i na północnym wschodzie Ukrainy. Maga podkreślił, że w końcu wszyscy mają ten sam cel.

W jego opinii przegrana Rosji będzie oznaczać wolną Iczkrię. Podobne zdanie ma także Alla Dudajewa - wdowa po Dżoharze Dudajewie, pierwszym prezydencie niezależnej Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. - Wojna w Ukrainie to walka o wolność wszystkich narodów okupowanych przez Rosję. Jestem pewna, że narody kaukaskie wybiją się na niepodległość, a przegrana Rosji będzie oznaczać nie tylko wygraną Ukraińców, ale wszystkich ciemiężonych przez Moskwę narodów i całego wolnego świata - wskazała rozmówczyni PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Były ambasador ostrzega przed Rosją: To może być koniec Europy jaką znamy

Czeczeni, którzy potępiają Rosję i Putina

W odezwie wystosowanej przez działające na wygnaniu Prezydium Rządu Czeczeńskiej Republiki Iczkerii poparto "walkę Ukrainy i całego cywilizowanego świata przeciwko reżimowi Putina" oraz potępiono "rosyjską okupację części terytorium Gruzji i Mołdawii, a także kolaborację okupacyjnego reżimu klanu Kadyrowa".

d47pnqs

30-letni ochotnik z Czeczeni dodał, że "trudno jest ocenić wpływ wojny na społeczne nastroje w jego ojczyźnie". - Zwożone do kraju ciała kadyrowców są chowane po cichu. W kraju nie ma miejsca na opozycję, więc nie wiadomo, jak ludzie reagują. Jeśli ktoś napisze w internecie coś niepochlebnego, zabiera się go do więzienia, bije i torturuje, a potem zmusza do publikacji nagrań przepraszających za obrazę władz - wyjaśnił.

Czeczeni, którzy walczą po stronie Putna

Maga został zapytany również o tych Czeczenów, którzy walczą po stronie Władimira Putina. - Nie wszyscy są tam zupełnie z własnej woli. Często przynależność do służb to jedyna szansa na godziwy zarobek - wskazał i dodał, że "to ludzie, którzy sami cierpieli w latach 90. z powodu Rosji i Putina, dlatego trudno mu to zrozumieć".

Zdaniem Dudajewy obalenie Kadyrowa jest obecnie niemożliwe. - Rosja jest nadal silna, a od tego zależy siła czeczeńskiego uzurpatora - wskazała.

- Jestem jednak pewna, że Ukraina wygra - ma za sobą cały cywilizowany świat. Nie wiem, co stanie się wtedy z Putinem, ale zakładam, że Kadyrow ucieknie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Krążą pogłoski, że po rozpoczęciu inwazji szybko ewakuowano tam jego rodzinę - dodała.

d47pnqs

Tego boi się Kadyrow

- Kadyrow boi się rodowej zemsty - młodzi Czeczeni będą się mścić za to, co jego rodzina robiła z naszym narodem - wskazała Dudajewa. Wyznała także, jak może wyglądać pierwszy dzień niepodległości Czeczenii.

- W kraju przeprowadzone zostaną wolne i demokratyczne wybory. Iczkerią będzie rządzić ten, kogo wybierze naród - wyznała rozmówczyni PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47pnqs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d47pnqs
Więcej tematów