Trwa ładowanie...

"Nie dali wrogowi żadnych szans". Duży sukces pod Chersoniem [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 151. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraiński sztab w niedzielę wieczorem poinformował o sukcesach wojskowych w obwodzie chersońskim. Na południu wojsko rosyjskie próbowało przesunąć się na kierunkach Suchyj Stawok-Andrijiwka i Bruskynske-Biłohirka. "Ale nasi wojskowi nie dali wrogowi żadnych szans na sukces. Przeciwnik poniósł straty i chaotycznie się wycofał" - relacjonuje w komunikacie. Szef rosyjskiej dyplomacji natomiast przekonywał, że Kreml nie ma wpływu na powrót do rozmów z Kijowem w "szerszym zakresie spraw". - To nie zależy od nas - mówił Siergiej Ławrow, komentując w ten sposób możliwość wznowienia negocjacji z Ukrainą. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Sukces pod ważnym miastem. Przepędzili armię PutinaSukces pod ważnym miastem. Przepędzili armię PutinaŹródło: EPA, Facebook, fot: MYKOLA TYS
d4koz3b
d4koz3b
  • • Ukraiński sztab w niedzielę wieczorem poinformował o sukcesach  wojskowych w obwodzie chersońskim. Na południu wojsko rosyjskie  próbowało przesunąć się na kierunkach Suchyj Stawok-Andrijiwka i  Bruskynske-Biłohirka. "Ale nasi wojskowi nie dali wrogowi żadnych szans  na sukces. Przeciwnik poniósł straty i chaotycznie się wycofał" -  relacjonuje w komunikacie.

  • • 10-dniowa przerwa operacyjna nie jest wystarczająco długa, aby siły rosyjskie mogły odzyskać siły, których potrzebują - uważa George Barros, analityk The Study of War. Jak podkreśla,  siły rosyjskie są zdegradowane, pobite, zmęczone i wyczerpane. Muszą się przegrupować, aby móc odzyskać część skuteczności bojowej, którą utraciły w trakcie kampanii w Donbasie i całej wojny.

  • • - To nie zależy od nas - mówi Siergiej Ławrow, komentując w ten sposób możliwość wznowienia negocjacji z Ukrainą. Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że Kreml nie ma wpływu na powrót do rozmów z Kijowem w "szerszym zakresie spraw".

  • • Siły ukraińskie powstrzymały rosyjskie ataki w rejonie miejscowości  Werchniokamjanske na wschód od Siewierska, a także szturm na Wuhłehirską  Elektrownię Cieplną na południowy wschód od Bachmutu – powiadomił w  sobotę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

  • • Przeszło tysiąc rosyjskich żołnierzy zostało otoczonych w kotle na południu Ukrainy. Proszą Ukraińców o "zielony korytarz", którym mogliby się ewakuować - podaje niezależny rosyjski serwis "The Insider", powołując się na źródła swojego korespondenta w ukraińskich siłach zbrojnych i wywiadzie.
Trwa łączenie
00:01, 25.07.2022

Prawie 800 tys. osób wewnętrznie przesiedlonych będzie potrzebowało  mieszkań i robi się wszystko, aby zapewnić im miejsce do życia i  spędzenia zimy, powiedziała w niedzielę wicepremier - minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk, informuje  Ukrinform. 

23:37, 24.07.2022

Rosyjski rząd znów rozszerza listę nieprzyjaznych krajów i miejsc. Tym razem dodano wyspy Guernsey i Man oraz Bahamy.

23:05, 24.07.2022

Nagranie po bombardowaniu w Odessie. - Nie jestem zaskoczony - mówi jeden z mieszkańców o działaniach Putina.

-  Putin obiecał, że Rosjanie nie będą bombardować i zgodził się, że zapewnią bezpieczny przejazd, aby można było wydostać ziarno – ale co robi, bombarduje - mówi inny.

22:42, 24.07.2022
21:55, 24.07.2022

O tym, że Ukraina "przygotowuje się na najgorsze ze strony Białorusi" mówił także pierwszy wiceminister spraw wewnętrznych Jewhen Jenin w wywiadzie dla "Telegrafu"

Według niego, mimo że Łukaszenka unika jeszcze większego zaangażowania w działania wojenne przeciwko Ukrainie, rola Białorusi może być jeszcze bardziej aktywna.

21:49, 24.07.2022

Ukraina przygotowuje się na najgorsze scenariusze, dotyczące udziału Białorusi w wojnie - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. "Istnieje duże prawdopodobieństwo, że grupy dywersyjne i wywiadowcze mogą pochodzić z Białorusi. Te osoby mogą także mówić po ukraińsku" - czytamy w komunikacie, cytowanym przez agencję Unian.

21:45, 24.07.2022

Okupacyjne władze angażują rosyjskich studentów i niepełnoletnich członków Yunarmia do niszczenia proukraińskich grafitti i rozdawania ulotek w czasie okupacji - informuje Euromaidan Press, cytując chersoński ruch oporu Żółtej Wstążki.

21:37, 24.07.2022

Zełenski zapowiedział, że w najbliższym tygodniu odbędą się "ważne wizyty partnerów, ważne negocjacje, i, co najważniejsze, będzie dalsze przesuwanie się ukraińskich pozycji: na froncie, w dyplomacji i w gospodarce". 

21:29, 24.07.2022

Prezydent zaznaczył, że 28 lipca jego kraj po raz pierwszy będzie obchodzić Dzień Ukraińskiej Państwowości. - Podczas takiej brutalnej wojny, w szóstym miesiącu. Po ośmiu latach wojny w Donbasie. Ale będziemy świętować mimo wszystko. Bo Ukraińców nie da się złamać - zaznaczył Zełenski. 

- Po tym wszystkim, co przeszedł nasz naród, po tym, czego nauczyliśmy się przez stulecia, Ukraińcy nigdy nie oddadzą swojej niepodległości - oświadczył prezydent Zełenski  na nagraniu.

- Nie rozluźniamy się i tak jak każdego dnia w ciągu ostatnich pięciu miesięcy robimy wszystko, by zadać wrogowi jak największe straty i by zgromadzić jak największe wsparcie dla Ukrainy - dodał szef państwa.


21:21, 24.07.2022

Każdego dnia od pięciu miesięcy robimy wszystko, by zadać wrogowi jak największe straty i by pozyskać jak największe wsparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją - powiedział w niedzielnej odezwie do narodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:13, 24.07.2022

Nowe miejsce pracy znalazło 3629 przesiedlonych wewnętrznie medyków - poinformował ukraiński resort zdrowia. 

21:08, 24.07.2022

Według resortu siły rosyjskie zniszczyły kilkaset obiektów infrastruktury służby zdrowia na Ukrainie, z czego 123 do tego stopnia,  że nie da się ich odbudować, a 746 można przywrócić do stanu  funkcjonalności. Dane dotyczące zniszczonych obiektów zmieniają się  każdego dnia - napisało ministerstwo zdrowia. 

Jak podano, każdego tygodnia odbywają się cztery ewakuacyjne loty z  obywatelami Ukrainy dla ich leczenia za granicą; pomaga w tym 17 państw.  Zorganizowano również 17 konwojów medycznych za granicę, którymi  wyjechały z Ukrainy dzieci z chorobami onkologicznymi. 

21:00, 24.07.2022

Co najmniej 18 ukraińskich pracowników medycznych zginęło w wyniku  działań wojennych od początku rosyjskiej inwazji, która trwa już pięć  miesięcy - poinformowało w niedzielę na Facebooku ministerstwo zdrowia  Ukrainy. Ponad 50 pracowników służby zdrowia odniosło rany. 

20:51, 24.07.2022
20:44, 24.07.2022

Wciąż międzynarodowa społeczność organizuje wydarzenia, wspierające Ukraińców. "W Rydze odbyły się koncerty charytatywne Lwowskiego Kwartetu Klarnetowego" - pisze Ukrinform.

20:27, 24.07.2022

Uzależnienie się od Rosji to był błąd - przyznał kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Czy to daje nadzieję na to, że Niemcy będą utrzymywać jeden wspólny europejski kurs ws. Ukrainy? - Z Niemcami mamy kłopot. Ja muszę przyznać, że z jednej strony bardzo mnie irytuje taka niemądra antyniemiecka retoryka obecnego rządu, a z drugiej strony mogą nas irytować i irytują pewne zachowania polityków niemieckich. Co do tego, co powiedział Scholz, myślę, że Niemcy mają świadomość, że uzależnienie od Rosji było złe, i to jest prawda. W Niemczech nastąpiła rewolucja mentalna pod tym względem - stwierdził w programie Newsroom w WP Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador Polski na Łotwie i w Armenii.

20:20, 24.07.2022

Ukraińska obrona przeciwlotnicza w niedzielę zestrzeliła wszystkie cztery pociski manewrujące typu Kalibr wystrzelone przez siły rosyjskie z Morza Czarnego w kierunku obwodu chmielnickiego na zachodzie kraju - poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy.

W ciągu doby samoloty uderzeniowe Sił Powietrznych Ukrainy przeprowadziły ok. 10 grupowych ataków na wrogie wojska na południu i wschodzie Ukrainy - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, trafiono w trzy punkty umocnione, miejsce zgromadzenia bojowego sprzętu opancerzonego i żywą siłę rosyjskiej armii.

20:12, 24.07.2022

Ukraiński wywiad wojskowy sugeruje, że w Teheranie na spotkaniu z  prezydentem Turcji nie pojawił się prezydent Rosji, a... jego sobowtór.  Szef ukraińskiego wywiadu generał majora Kyrył Budanow analizuje  nagrania z tego spotkania i wskazuje na szereg elementów, które mogą  sugerować, że Władimir Putin został zastąpiony swoim sobowtórem. 

20:03, 24.07.2022

Ukraina wzywa kraje afrykańskie  do odmowy udziału w szczycie Rosja-Afryka oraz do odmowy współpracy z Rosją - oświadczył Specjalny Przedstawiciel Ukrainy ds. Afryki i Bliskiego Wschodu Maxim Subh.

19:54, 24.07.2022

"Oto ich ostatnie 'czarne garnitury'. Tak kończy się krwawy marsz rosyjskich okupantów" - napisało Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Resort zamieścił zdjęcia wagonów-chłodni stojących na bocznicy kolejowej wypełnionych zwłokami zabitych rosyjskich żołnierzy.

19:45, 24.07.2022

- Żal nam narodu ukraińskiego, który zasługuje na znacznie lepsze. Żal nam ukraińskiej historii, która upada na naszych oczach, i współczujemy tym, którzy ulegli państwowej propagandzie reżimu kijowskiego, który ma na celu uczynienie Ukrainy wiecznym wrogiem Rosji - mówił Ławrow. - Rosjanie i Ukraińcy nadal będą żyć razem. Na pewno pomożemy narodowi ukraińskiemu pozbyć się reżimu, który jest całkowicie antyludowy i antyhistoryczny - dodał.

19:38, 24.07.2022

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że okupując kraj, Rosja pomoże narodowi Ukrainy pozbyć się „antyludowego i antyhistorycznego reżimu”. Polityka cytuje portal Meduza. Jak dodaje, Ławrow wystąpił na spotkaniu z ambasadorami krajów członkowskich Ligi Państw Arabskich w Kairze.

19:32, 24.07.2022

W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy zginął w sobotę  pułkownik Witalij Huliajew, dowódca 28. Samodzielnej Brygady  Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował deputowany kijowskiej rady miejskiej Pawło Bojczenko. 

19:26, 24.07.2022

Rosja przeprowadziła 476 nalotów rakietowych na miasto Izium w regionie Charkowa.

19:19, 24.07.2022

W obwodzie chersońskim, na południu, wojsko rosyjskie próbowało przesunąć się na kierunkach Suchyj Stawok-Andrijiwka i Bruskynske-Biłohirka. "Ale nasi wojskowi nie dali wrogowi żadnych szans na sukces. Przeciwnik poniósł straty i chaotycznie się wycofał" - relacjonuje ukraiński sztab.

Według niego poza punktami bazowania Rosja utrzymuje trzy platformy przenoszące broń precyzyjnego rażenia. Zaapelowano do mieszkańców Ukrainy o nielekceważenie alarmów przeciwlotniczych.

19:13, 24.07.2022

"Znacznymi stratami i rejteradą zakończyły się dla wroga nieporadne próby polepszenia pozycji taktycznej na kierunkach Wołodymyriwka-Bachmutske i Dołomitne-Nowołuhanske. Wróg traci skład osobowy, ale uparcie kontynuuje próby ustanowienia kontroli nad terytorium Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej. Trwają działania bojowe. Trwają też zacięte walki w kierunku Roty-Semyhirja (w rejonie bachmuckim)" - podaje sztab.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4koz3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4koz3b
Więcej tematów