Trwa ładowanie...
dek4df9

Czechy za deklaracją o ograniczeniu Karty Praw Podstawowych

Czechy przyjmą jednostronną deklarację w sprawie Karty Praw Podstawowych (KPP) o podobnej wymowie jak protokół ograniczający stosowanie KPP w Polsce i Wielkiej Brytanii - powiedział czeski eurodeputowany Jan Zahradil.

dek4df9
dek4df9

Deklaracja ma podkreślić, że zgodnie z zasadą subsydiarności i zapisami w traktacie lizbońskim Karta Praw Podstawowych będzie stosowana w Czechach tylko i wyłącznie w takim zakresie, jaki przewiduje czeski porządek prawny i konstytucja - oświadczył Jan Zahradil, europoseł z rządzącej w Czechach Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS).

Przyznał jednak, że z prawnego punktu widzenia ta deklaracja nie będzie mieć takiego znaczenia jak brytyjsko-polski protokół do nowego instytucje już w 2000 roku Karta Praw Podstawowych ma stać się, wraz z wejściem w życie 1 stycznia 2009 roku nowego Traktatu Reformującego UE, dokumentem prawnie wiążącym o takiej samej randze jak traktaty.

To ważne z punktu widzenia obywateli państw Unii, którzy będą mogli powoływać się bezpośrednio na Kartę (w tych przypadkach, w których mowa o prawach samowykonalnych, czyli takich, na które można się powołać wprost, bez potrzeby dookreślania ich w prawie krajowym) i dochodzić swoich praw opartych na prawie UE przed sądami w UE (w tym krajowymi).

W zdecydowanej większości KPP nie tworzy nowych praw lub zasad, tylko w sposób widoczny odzwierciedla prawa już istniejące w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ONZ-owskich Paktach Praw Człowieka i Europejskiej Karcie Socjalnej lub wynikające z konstytucyjnej tradycji państw członkowskich.

dek4df9

Brytyjsko-polski protokół do traktatu stwierdza, że "Karta nie rozszerza możliwości Trybunału Sprawiedliwości ani żadnego sądu i trybunału Polski i Zjednoczonego Królestwa do uznania, że akty prawne, rozporządzenia lub przepisy administracyjne, praktyki lub działania Polski i Zjednoczonego Królestwa są niezgodne z podstawowymi prawami, wolnościami i zasadami, które są w niej potwierdzone".

W drugiej części protokół precyzuje, że dotyczy on szczególnie czwartego rozdziału KPP pn. Solidarność, który gwarantuje prawa pracownicze (np. do strajku), prawa do zabezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia.

Inga Czerny

dek4df9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dek4df9
Więcej tematów