Cywile wojskowymi prokuratorami?
Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra sprawiedliwości projekt zmiany ustawy
o prokuraturze, który ma umożliwić zatrudnianie lub delegowanie
cywilnych prokuratorów na stanowiska prokuratorów wojskowych.
05.12.2006 | aktual.: 05.12.2006 19:13
W myśl projektu prokuratorami wojskowymi mogłyby zostać osoby, które nie są oficerami zawodowymi lub oficerami służby okresowej.
Prokurator generalny będzie mógł odwołać zarówno prokuratora wojskowego, jak i cywilnego. Wszyscy prokuratorzy, w tym wojskowi, będą mogli zrzec się swoich stanowisk. Projekt przewiduje, że prokurator który nie jest oficerem, mógłby zostać powołany na równorzędne stanowisko w prokuraturze powszechnej, w razie zrzeczenia się stanowiska w prokuraturze wojskowej.
Koszty zatrudniania prokuratorów powszechnych w prokuraturach wojskowych poniesie Ministerstwo Obrony Narodowej.
Prokuratura wojskowa funkcjonuje w ramach struktur wojskowych - w różnym kształcie organizacyjnym i zakresie posiadanych kompetencji - od 1918 roku.
Podstawą jej obecnej działalności jest ustawa z dnia 20 czerwca 1985 roku o prokuraturze. W świetle przepisów tej ustawy prokuratorzy wojskowi współstanowią wraz z prokuratorami powszechnymi i prokuratorami pionu śledczego IPN "Prokuraturę RP". Są podlegli pod względem merytorycznym Ministrowi Sprawiedliwości - Prokuratorowi Generalnemu, którego jednym z zastępców jest Naczelny Prokurator Wojskowy.
Pod względem strukturalno-organizacyjnym wojskowe jednostki organizacyjne prokuratury wchodzą w skład Sił Zbrojnych RP i ich działalność jest finansowana z wyodrębnionych środków budżetowych MON. W zakresie służby wojskowej Naczelny Prokurator Wojskowy podlega Ministrowi Obrony Narodowej.