Trwa ładowanie...
Korea Północna

Ćwiczenia bombowców nad Półwyspem Koreańskim. USA ostrzegają reżim Kima

Amerykańskie bombowce i myśliwce przeprowadziły wspólnie z samolotami południowokoreańskimi ćwiczenia nad Półwyspem Koreańskim, co jest ostrzeżeniem dla Korei Płn. w związku z jej ostatnimi prowokacjami - oznajmiło ministerstwo obrony Korei Płd.

Share
Ćwiczenia bombowców nad Półwyspem Koreańskim. USA ostrzegają reżim Kima
Źródło: PAP/EPA, Fot: F15K
d29bu22

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne dalekiego zasięgu B-1B przyleciały do Korei Południowej z wyspy Guam na Pacyfiku, a cztery niewykrywalne dla radarów myśliwce F-35B - z Japonii. W ćwiczeniach nad Półwyspem Koreańskim wzięło udział sześć myśliwców południowokoreańskich - poinformował przedstawiciel resortu obrony, na którego powołuje się agencja Reutera.

Zobacz też: Wirtualna Korea Północna

Według agencji Yonhap w ćwiczeniach uczestniczyły cztery południowokoreańskie myśliwce F-15K. "Korea Połnocna zbliżyła się do ostatniego etapu pracy nad międzykontynentalnym pociskiem balistycznym (ICBM) - powiedział minister obrony Korei Płd. Song Young-moo, ostrzegając przed kolejnymi prowokacjami reżimu Kim Dzong Una.

W piątek rano Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Pocisk przeleciał nad północną Japonią i spadł do Pacyfiku - poinformowały armie Korei Południowej i USA. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła ten pokaz siły komunistycznego reżimu.

d29bu22

W zeszłym tygodniu siły powietrzne Korei Południowej przeprowadziły u zachodnich wybrzeży kraju ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji, w tym pocisków samosterujących. Jak podały władze w Seulu, manewry miały na celu zademonstrowanie militarnych zdolności reagowania na północnokoreańskie prowokacje.

W związku z przeprowadzeniem 3 września przez Koreę Płn. szóstej już próby nuklearnej, a wcześniej prób z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM), w ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło.

11 września Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn., całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do tego kraju i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Premier Japonii Shinzo Abe wezwał społeczność międzynarodową na łamach "The New Yprk Timesa" do zaostrzenia sankcji wobec Korei Płn.

Źródło: PAP,Yonhap,Twitter,Reuters

d29bu22

Podziel się opinią

Share
d29bu22
d29bu22
Więcej tematów