PolskaĆwiąkalski: sędziowie i prokuratorzy dostaną podwyżki

Ćwiąkalski: sędziowie i prokuratorzy dostaną podwyżki

Sędziowie i prokuratorzy mają od przyszłego roku dostać podwyżki o tysiąc złotych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski uważa zatem, że nie ma powodów do zapowiadanego na przyszły tydzień protestu sędziów. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zapowiedziało jednak kolejne "dni bez wokand" - 24 i 25 września. Protest zapowiedzieli także prokuratorzy z Komitetu Obrony Prokuratorów. Na swój "dzień bez wokand" wyznaczyli 26 września.

Ćwiąkalski: sędziowie i prokuratorzy dostaną podwyżki
Źródło zdjęć: © PAP

Nas interesują rozwiązania systemowe, dotyczące nie tylko kwestii wynagrodzeń sędziowskich, ale przede wszystkim rozwoju sądownictwa, edukacji i dostępu do zawodu sędziowskiego - mówi rzecznik "Iustitii", sędzia Waldemar Żurek. .

Według niego sędziowie mieli prawo oczekiwać ustawy, a nie "dodatków". Tymczasem projekt podwyżki, ogłoszony na początku września przez ministra sprawiedliwości, nie spełnia ich oczekiwań zarówno ze względów merytorycznych, jak i formalnych. Jest bowiem dopisany do projektu ustawy w sprawie szkoły sędziowskiej.

Według zapowiedzi w Krakowie zamiast ok. 160 rozpraw jakie prowadzono ostatnio w ciągu dnia, odbędzie się ich około 40 dziennie. W Częstochowie liczba rozpraw w dniach protestu zmniejszy się o połowę w porównaniu z poprzednim tygodniem, a w Suwałkach nie odbędzie się żadna rozprawa. Sędziowie mają w tym czasie pracować w gabinetach i pisać m.in. uzasadnienia wyroków.

Tymczasem Zbigniew Ćwiąkalski podkreśla, że od maja zostaną wprowadzone pierwsze w takiej skali podwyżki w sektorze sprawiedliwości od wprowadzenia nowego modelu wynagrodzeń sędziowskich, czyli od 1991 roku. Według zapowiedzi ministra Ćwiąkalskiego, podwyżki dostaną również sędziowie sądów administracyjnych, asesorzy, kuratorzy i służba więzienna.

Sędziowie muszą się liczyć z możliwościami budżetu państwa. Jest wiele grup, które dostają swoje wynagrodzenia z budżetu i nie mają tak daleko idących podwyżek. Na wszystko trzeba zaczekać i trzeba mieć umiarkowanie w tym, czego się żąda - mówił Ćwiąkalski.

Prezes Krajowej Rady Sądownictwa Stanisław Dąbrowski czeka na realizację tej zapowiedzi i podkreśla, że podwyżki są pilne bo już teraz brakuje kandydatów na sędziów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)