ŚwiatĆwiąkalski: nie było powodów, by sprzeciwiać się Europejskiemu Dniu przeciwko Karze Śmierci

Ćwiąkalski: nie było powodów, by sprzeciwiać się Europejskiemu Dniu przeciwko Karze Śmierci

Nie było żadnych przyczyn, żeby sprzeciwiać się ustanowieniu Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci. Dziwię się, że Polska przeciwko temu protestowała - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

07.12.2007 | aktual.: 07.12.2007 17:22

Wcześniej w Brukseli szefowie resortów sprawiedliwości krajów Unii Europejskiej podjęli blokowaną dotychczas przez Warszawę decyzję o przyjęciu takiego dnia.

Dziwię się, dlaczego Polska protestowała przeciwko ustanowieniu takiego dnia. Polska ostatni raz wykonała karę śmierci w 1988 roku i od 10 lat nie ma już jej formalnie w kodeksie karnym - wyjaśnił Ćwiąkalski. Zaznaczył, że "Polska zawsze wypowiadała się przeciw karze śmierci na forum ONZ, Rady Europy i UE" i "nie było żadnych przyczyn, żeby się temu sprzeciwiać".

Decyzja poprzedniego rządu "była całkowicie niezrozumiała nie tylko dla mnie, ale także - jak myślę - dla pozostałych krajów UE" - podkreślił minister.

Jego zdaniem, "mamy do czynienia z kontynuacją naszego stanowiska sprzed końca 2005 roku". Stanowisko Polski nie uległo zmianie w stosunku do tego, co prezentowano wcześniej, poza krótkim okresem rządów nawet nie tyle Kazimierza Marcinkiewicza, ile raczej Jarosława Kaczyńskiego - wyjaśnił.

Minister Ćwiąkalski powiedział, że reakcje na zmianę polskiego stanowiska były "bardzo pozytywne".

Zdecydowanie Polska zyskała w oczach krajów UE, które też nie bardzo rozumiały, jaka jest przyczyna sprzeciwu - podkreślił.

Zostaliśmy potraktowani ze zrozumieniem, bardzo życzliwie, oczekiwane są nasze ewentualne inicjatywy w innych sprawach. Myślę, że zostaliśmy potraktowani jak kraj, którego postępowanie jest przewidywalne - podsumował Ćwiąkalski.

Od kilku lat, z inicjatywy organizacji pozarządowych, 10 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień przeciwko Karze Śmierci.

Rada Europy zdecydowała we wrześniu, że 10 października będzie również Europejskim Dniem przeciwko Karze Śmierci. Początkowo planowano, że zrobi to wspólnie z Unią Europejską, jednak inicjatywę zablokowała Polska. Blokada była możliwa, bowiem w Radzie UE zgoda na ustanowienie europejskiego dnia wymagała jednomyślności.

Polska twierdziła wówczas, iż "nie widzi żadnej realnej korzyści z ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci". Resort spraw zagranicznych pod kierownictwem Anny Fotygi argumentował, że w żadnym z państw ani Unii, ani Rady Europy nie wykonuje się tej kary, a problem jej zniesienia "należy umieścić w szerszym kontekście prawa do życia".

Eksponowanie tylko jednego wątku deprecjonuje działania na rzecz innych aspektów ochrony życia, np. sprzeciwu wobec eutanazji - zaznaczał wówczas polski MSZ.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)