Trwa ładowanie...
d2j6wim

CSW: wykład o irreligii

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w czwartek o godzinie 18.00 odbędzie się wykład Kazimierza Piotrowskiego pt. "Irreligia. Morfologia nie-sacrum w sztuce polskiej dwudziestego wieku".

d2j6wim
d2j6wim

Irreligia oznaczała pierwotnie bezbożność czy niesumienność. Postępować w sposób irreligijny, to dopuszczać się czynów świętokradzkich, pozbawionych należnej czemuś lub komuś czci.

Irreligia od wieków mieściła w sobie szereg negatywnych znaczeń. Dopiero emancypacyjne ruchy rewolucyjne XIX wieku i towarzysząca im krytyka religii oraz instytucji Kościoła sprawiły, że terminowi temu zaczęto nadawać pozytywny sens, jak to uczynił francuski filozof i poeta Jean Marie Guyau w dziele "Lirreligion de lavenir" (Paris 1887).

Według niego, irreligia miała koncentrować społeczną energię i najpełniej realizować dążenia ludzkości - potrzebę do stowarzyszania się. Pozbawiona dogmatów irreligia miała odzwierciedlać potencjalne bogactwo życia.

Wczasach nowszych irreligia przybierała także złowrogie, totalitarne oblicze, by wymienić bezbożność typu faszystowskiego czy komunistycznego.

d2j6wim

Kazimierz Piotrowski jest doktorem historii sztuki, krytykiem sztuki, filozofem. Od 1990 r. pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, obecnie na stanowisku kustosza. Od kwietnia 2001 pełni obowiązki kuratora Zbiorów Rzeźby, a od czerwca do 13 listopada b.r. obowiązki kuratora Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

Obecnie w Brukseli pokazywana jest wystawa polskiej sztuki niesakralnej XIX wieku "Irreligia". Ekspozycję jako obrażającą uczucia religijne potępił prymas Józef Glemp. Odcięła się od niej także ambasada RP w Belgii. Protesty na wystawie wzbudza m.in. wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z domalowanymi wąsami, figura Matki Boskiej na bruku, przygnieciona wielkimi pęcherzami wypełnionymi wodą. (mk)

d2j6wim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j6wim
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj