COVID. Dymisja w GIS za nieobecności na posiedzeniach unijnego komitetu
Jak dowiedziała się WP stanowisko stracił wicedyrektor Departamentu Przeciwepidemicznego i Ochrony Sanitarnej Granic Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jego dymisja to konsekwencja nieobecności polskiego przedstawiciela na ponad połowie posiedzeń Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego Unii Europejskiej.
Przedstawiciel polskiego rządu nie brał w zeszłym roku udziału w 11 na 17 posiedzeń Europejskiego Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Zdrowotnego. Minister Zdrowia Adam Niedzielski przyznał to podczas spotkania premiera z opozycją pod koniec stycznia.
- Pan minister potwierdził, że było to zaniedbanie i że zostały wyciągnięte konsekwencje personalne – mówi poseł KO do Parlamentu Europejskiego Bartosz Arłukowicz. WP udało się dowiedzieć, że do dymisji doszło w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Konsekwencje poniósł urzędnik, który odpowiadał za kontakty z europejskim komitetem. Według rozmówców WP został raczej ”kozłem ofiarnym”, bo zawinił tu głównie brak spójnej polityki wobec struktur unijnych w Ministerstwie Zdrowia.
Komitet to tylko ciało doradcze - twierdzi resort zdrowia
Ministerstwo bagatelizuje sprawę. Twierdzi, że unijny Komitet do spraw Bezpieczeństwa Zdrowotnego (HSC) to tylko grupa doradcza.
”Zajmuje się wymianą najlepszych praktyk i informacji na temat krajowych działań w zakresie zdrowia. Na posiedzeniach Komitetu nie są podejmowane oraz nie zapadają żadne decyzje dotyczące wspólnych zamówień. Reprezentantem Polski w HSC jest przedstawiciel Głównego Inspektora Sanitarnego i nigdy w historii nie była nim osoba w randze podsekretarza stanu. Obecnie reprezentacja Polski w HSC, decyzją GIS, jest poszerzana z uwagi na większą częstotliwość konsultacji w zakresie reakcji poszczególnych państw na zagrożenia epidemiczne” – odpowiedziało na pytania WP Ministerstwo Zdrowia.
Zdaniem opozycji komitet to coś znacznie więcej niż ciało doradcze
– W komitecie zasiadają ministrowie i wiceministrowie zdrowia Unii Europejskiej, jest też przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia. Nie chodzi tylko o rekomendowanie pewnych rozwiązań KE. W ramach komitetu działa system alertów i wczesnego ostrzegania –EWRS. Umożliwia on Komisji i właściwym organom na szczeblu krajowym stałą komunikację w celu oceny zagrożeń. Komitet to bardzo ważne ciało unijne – twierdzi europarlamentarzysta KO Andrzej Halicki.
Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE został utworzony w 2001 r. na wniosek ministrów zdrowia Unii Europejskiej.