Trwa ładowanie...

Obostrzenia w Polsce. Otwarte dyskoteki i ostrzeżenie szefa GIS. "Nic nie było w porządku"

Obostrzenia w Polsce. Kilkaset obiektów gastronomicznych otworzyło się, pomimo obowiązujących przepisów przeciwepidemicznych. - Tymczasem pandemia trwa i umierają ludzie - skomentował p.o. szefa GIS Krzysztof Saczka.
Share
Obostrzenia w Polsce. Otwarte dyskoteki i ocena szefa GIS. "Nic nie było w porządku"
Obostrzenia w Polsce. Otwarte dyskoteki i ocena szefa GIS. "Nic nie było w porządku"Źródło: East News
d1rjqp3

Ok. 200 obiektów gastronomicznych otworzyło się, pomimo obowiązujących obostrzeń przeciwepidemicznych - wynika z danych przekazanych w poniedziałek przez resort rozwoju, pracy i technologii. O dyskoteki otwarte w weekend, m.in. w Tarnowie, na antenie Polsat News pytany był p.o. szefa GIS Krzysztof Saczka.

- Tam nic nie było w porządku, lokal powinien być zamknięty - stwierdził Saczka. - Pandemia trwa, może w wyniku akcji szczepień wszyscy zapomnieli o tym fakcie, ale pamiętajmy, że codziennie mamy kilka tysięcy osób zakażonych - dodał.

Zobacz też: Chaos ze szczepieniami. Tomasz Latos: nie jesteśmy doskonali i nieomylni

Krzysztof Saczka w rozmowie z Polsat News zastrzegł, że inspekcja sanitarna nie nakłada w takich przypadkach mandatów, ale sprawdza przestrzeganie warunków sanitarno-epidemiologicznych.

d1rjqp3

- Jeśli stwierdzone zostanie naruszenia prawa, to toczy się postępowanie administracyjne. W jego wyniku wydawana jest decyzja administracyjna, która może opiewać na stosowną karę od 10 tys. do 30 tys. zł. - mówił p.o. szefa GIS.

Obostrzenia w Polsce. Szef GIS o kontrolach

Ostrzegał również, że inspekcja sanitarna może kontrolować jeden lokal kilka razy, dzień po dniu. - W skrajnym przypadku każde postępowanie może zakończyć się karą w wysokości 30 tys. zł - zaznaczył gość Polsatu.

W ostatni weekend sam sanepid przeprowadził ok. 1200 kontroli. - Toczą się 103 postępowania administracyjne. Nałożono już dziewięć kar, w tym trzy po 30 tys. zł - przekazał Saczka.

d1rjqp3

Obostrzenie w Polsce. Kiedy decyzja?

Saczka podkreślił, że aktualne obostrzenia obowiązują do końca lutego, dlatego w tym tygodniu powinny zapaść decyzje w sprawie ich zniesienia lub przedłużenia.

Szef KPRM Michał Dworczyk w rozmowie z TOK FM mówił, że we wtorek lub w środę odbędzie się spotkanie z lekarzami - ekspertami rządowymi i po nim zostaną podjęte decyzje ws. obostrzeń.

- Z premierem Jarosławem Gowinem rekomendujemy od kilkunastu dni, aby sklepy w galeriach handlowych zostały ponownie otwarte. Ale to nie jest przesądzone - powiedziała natomiast w rozmowie w RMF FM Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

d1rjqp3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rjqp3

Podziel się opinią

Share
d1rjqp3
d1rjqp3
Więcej tematów