COVID-19 w Turcji. Tak źle jeszcze nie było
Turcja ma za sobą najczarniejszy dzień od początku pandemii COVID-19 w tym kraju. Ostatniej doby odnotowano tam 66 567 nowych przypadków koronawirusa. To najwięcej odkąd prowadzona jest ta statystyka. Są też ofiary śmiertelne.
05.01.2022 22:07
Jak przekazało w środę tureckie ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatnich 24 godzin zmarły 143 osoby. Alarmujące jest też tempo narastania kolejnej fali pandemii w Turcji. Od ubiegłego tygodnia liczba nowych infekcji podwoiła się, a mutacja Omikron zaczęła dominować.
Mimo to rząd przekazał, że nie planuje wprowadzania żadnych nowych obostrzeń. Swoje działania ograniczył jedynie do przekonywania obywateli do szczepień i zachowania ostrożności w codziennych kontaktach. W wydanym komunikacie tureckie Ministerstwo Zdrowia apeluje m.in. aby unikać przebywania w zatłoczonych miejscach oraz pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji
Rząd w Ankarze przekonuje, że liczba nowych zakażeń nie przekłada się na pogorszenie sytuacji w szpitalach. "Pomimo wzrostu liczby infekcji z powodu wariantu Omikron, nie występuje niepokojąca zwyżka wskaźników hospitalizacji" - napisał w środę na Twitterze turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.
Zobacz też: czeka nas scenariusz katastroficzny? Liczby chorych na oddziałach rosną
Turcja. Kwarantanna będzie krótsza
W środowym oświadczeniu polityk przekonywał, że dane o COVID-19 nie są jeszcze powodem do obaw. Ogłosił też zmianę zasad odbywania kwarantanny.
- Okres kwarantanny dla pozytywnych przypadków został ustalony na 7 dni. Po 7 dniach ci, którzy wykazują lekkie objawy, lub nie mają ich, kończą kwarantannę. W przypadku, gdy pozytywne przypadki zostaną przebadane piątego dnia i będą negatywne, ich kwarantanna się zakończy - tłumaczył.
Jak dodał Koca, z kwarantanny całkowicie będą zwolnione osoby, które miały kontakt z chorym na COVID-19, ale w ciągu ostatnich trzech miesięcy stały się ozdrowieńcami lub przyjęły dawkę przypominającą.
Szczepienia przeciw COVID-19 w Turcji
Jak dotąd w ponad 80-milionowej Turcji podano łącznie około 130 milionów dawek chińskiego preparatu Sinovac oraz amerykańskiego Pfizera. W ubiegłym tygodniu do użytku zostały dopuszczone produkowane w Turcji szczepionki Turkovac.
Zobacz też:
Źródło: PAP