Coraz więcej otyłych dzieci
W poniedziałkowym Newsweeku znajdujemy obszerny raport zatytułowany "Pokolenie XXL" na temat otyłości wśród dzieci.
Według danych rządu USA około 6 mln amerykańskich dzieci jest otyłych w stopniu, który może zagrozić ich zdrowiu. Jak twierdzi dr Naomi Neufeld, pediatra-endokrynolog z Los Angeles, dzieci, które zgłaszają się do niego obecnie są o 30% cięższe niż te, które przychodziły w 1990.
Dla tych dzieci odchudzanie nie jest wyłącznie modą podyktowaną kwestiami estetycznymi. Od tego, czy zrzucą zbędne kilogramy może zależeć ich zdrowie, a nawet życie. Przedstawiciel rządu amerykańskiego Dan Glick uważa, że już niedługo otyłość będzie obok palenia papierosów najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów.
Psychika dzieci nie zmieniła się zbytnio w ciągu ostatnich dekad, zmieniły się jedynie warunki życia. Według Nesweeka główną odpowiedzialnością za obecny stan rzeczy odpowiedzialny jest coraz większa popularność fastfoodów i … wzrastająca atrakcyjność technologii wideo.
W amerykańskich szkołach codziennością są automaty z colą i hamburgerami, natomiast coraz mniejszą wagę przykłada się do wychowania fizycznego. Virginia jest jedynym stanem, w którego szkołach w dalszym ciągu praktykuje się poranną gimnastykę. W innych szkołach zamiast sal gimnastycznych tworzy się raczej pracownie internetowe.
Dr Thomas Robinson udowodnił, że samo ograniczenie czasu spędzonego przed telewizorem może zmniejszyć zagrożenie otyłością.
Bardzo ważną rolę w walce z dziecięcą nadwagą odgrywają rodzice. Muszą oni bardzo uważać na to, by dbając o spadek wagi swoich pociech, nie urazić ich, co może doprowadzić do jeszcze większych problemów z dodatkowymi kilogramami. Już sam fakt bycia otyłym w kulturze, którą tak duże znaczenie nadaje wyglądowi zewnętrznemu jest wystarczająco dewastujące dla dziecięcej psychiki.
Problem nadwagi wśród najmłodszych członków społeczeństwa występuje nie tylko w USA. W krajach rozwiniętych co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym cierpi na otyłość. Ale również niektóre kraje rozwijające się znają ten problem. Od końca lat osiemdziesiątych odsetek otyłych piętnastolatków w Chinach wzrosła z 5 do 17%.(ck)
04.07.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29