Co zrobić, gdy Irlandczycy znów powiedzą "nie"?
Valery Giscard
d'Estaing, przewodniczący Konwentu mającego opracować zarys przyszłej reformy i konstytucję UE uważa że jeżeli Irlandczycy ponownie odrzucą w referendum traktat z Nicei zakładający rozszerzenie UE, może być konieczne podjęcie nowej inicjatywy dotyczącej ekspansji Unii.
02.07.2002 | aktual.: 05.07.2002 11:11
w duńskim Marienborgu (na północ od Kopenhagi). Traktat z Nicei, który ma być ratyfikowany przez parlamenty krajów członkowskich UE lub - jak w przypadku Irlandii - w drodze referendum, kładzie podstawy pod rozszerzenie UE, ustalając m.in. liczbę przedstawicieli krajów kandydujących w instytucjach rozszerzonej Unii. W ogólnonarodowym referendum w czerwcu 2001 roku Irlandczycy odrzucili traktat. Kolejne referendum ma odbyć się w październiku.
Nie możemy nie brać pod uwagę wyniku tego głosowania - powiedział Giscard d'Estaing po spotkaniu z premierem duńskim Andreasem Foghiem Rasmussenem. W przypadku negatywnego wyniku, będziemy mogli, jak sądzę, znaleźć wyjście z takiej sytuacji, ale wymagałoby to inicjatywy.
Giscard d'Estaing stoi na czele 105-osobowego Konwentu, który ma opracować plan zwiększenia efektywności Unii Europejskiej po jej rozszerzeniu.(ck)