Odmrażanie gospodarki. Co z tarczą antykryzysową dla artystów? Piotr Gliński rozwiewa nadzieje ws. kin i teatrów

Mimo stopniowego odmrażania gospodarki, instytucje kultury w Polsce wciąż cierpią z powodu epidemii koronawirusa. Wielu artystów ubiega się o postojowe i środki z tarczy antykryzysowej oraz tarczy finansowej. Jak zapewnia Piotr Gliński, państwo ma pieniądze na pomoc poszkodowanym.

Odmrażanie gospodarki. Co z tarczą antykryzysową dla artystów? Piotr Gliński rozwiewa nadzieje ws. kin i teatrów
Źródło zdjęć: © PAP

06.05.2020 | aktual.: 06.05.2020 10:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Piotr Gliński był gościem w "Sygnałach Dnia". Wicepremier pytany był m.in. o kwestie związane z odmrażaniem gospodarki w branży związanej z kulturą i sztuką.

Odmrażanie gospodarki. Kiedy wróci kino i teatr? Piotr Gliński rozwiewa nadzieje

Jedno z pytań dotyczyło daty otwarcia kin oraz teatrów. - Generalnie dopiero w czwartym etapie będziemy je otwierali.To są na ogół duże imprezy i zbiorowiska osób, więc bardzo niebezpieczne z punktu widzenia epidemii. Mamy jednak coś takiego jak kina samochodowe. Są plany na to, by otworzyć takie działalności wcześniej - mówił Gliński.

Jak dodał, otwarcie kin i teatrów będzie możliwe dopiero wtedy, gdy uda się je otworzyć w pełni, a nie w trybie reżimu sanitarnego. Gliński podkreślił przy tym, że to właściciele tych instytucji kultury zdecydują, w jakim zakresie otworzą się na widzów. - Jeżeli właściciele instytucji będą chcieli otworzyć się w sanitarnym reżimie to pewnie to umożliwimy. To kwestia przyszłości - tłumaczył.

"Postojowe" dla artystów. Piotr Gliński: Mamy 32 programy wsparcia

Polityk pytany był także o pomoc dla polskich artystów. - Podstawowym wsparciem to jest tzw. "postojowe" przy 80 proc. płacy minimalnej przez 3 miesiące. Jest również wsparcie w postaci dotacji, mikropożyczek, dopłat do miejsc pracy. Jest wsparcie przez program "Kultura w sieci". Przyszło do niego 12 tys. wniosków a do podziału mamy tu 80 milionów złotych. Łącznie w całym ministerstwie uruchomiliśmy 32 programy pomocy socjalnej - mówił Gliński.

Pojawiło się także pytanie o zarzuty ze strony artystów, którzy twierdzą, że nie mogą znaleźć informacji na temat dotacji od państwa. Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że pomoc dla artystów i ludzi kultury jest dostępna, a wszystkie informacje można znaleźć na stronach ministerstwa.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Podatek dla platform streamingowych

Gliński pytany był także o podatek od platform cyfrowych oferujących streaming. - Te platformy przeżywają teraz wielki boom i odnotowują olbrzymie wzrosty przychodów. Chcielibyśmy, by te firmy płaciły 1,5 proc. od przychodów na Polski Instytut Sztuki Filmowej. Te pieniądze nie trafiłyby do budżetu a pomogłyby artystom i firmom, którzy są teraz w potrzebie - zaznaczył Gliński.

Przypomnijmy, że podatek jest zawarty w tarczy antykryzysowej 3.0., która została przegłosowa w Sejmie i czeka na dalsze procedowanie w Senacie. Kontrowersyjny zapis zauważył poseł Krzysztof Bosak. Podatek objąłby m.in. firmy takie jak: Netlix, Amazon, Ipla czy Player.pl, który należy do TVN.

Odmrażanie gospodarki w "kulturze". Gliński: Dostaję apele z prośbą o pomoc

Polityk PiS pytany był także o inne kwestie związane z odmrażaniem gospodarki. Poruszony był m.in. temat upadku kilku instytucji kultury. Jak mówił Gliński, dostaje on wiele apeli z prośbą o pomoc. Podkreślił również, że rząd robi wszystko, by w zakresie stopniowego odmrażania gospodarki pomoc trafiła do każdej, potrzebującej tego placówki.

- Mamy w tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej PFR pieniądze na pomoc dla małych, średnich i dużych firm. Zachęcam do korzystania z tych form pomocy w walce z kryzysem. Stopniowo będziemy odmrażać gospodarkę - zaznaczył.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Komentarze (16)