Trwa ładowanie...
d3ja36v

Odmrażanie gospodarki. Co z tarczą antykryzysową dla artystów? Piotr Gliński rozwiewa nadzieje ws. kin i teatrów

Mimo stopniowego odmrażania gospodarki, instytucje kultury w Polsce wciąż cierpią z powodu epidemii koronawirusa. Wielu artystów ubiega się o postojowe i środki z tarczy antykryzysowej oraz tarczy finansowej. Jak zapewnia Piotr Gliński, państwo ma pieniądze na pomoc poszkodowanym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tarcza antykryzysowa. Rząd odsyła artystów na "postojowe". Piotr Gliński rozwiewa też nadzieje ws. kin i teatrów (zdjęcie ilustracyjne)
Tarcza antykryzysowa. Rząd odsyła artystów na "postojowe". Piotr Gliński rozwiewa też nadzieje ws. kin i teatrów (zdjęcie ilustracyjne) (PAP)
d3ja36v

Piotr Gliński był gościem w "Sygnałach Dnia". Wicepremier pytany był m.in. o kwestie związane z odmrażaniem gospodarki w branży związanej z kulturą i sztuką.

Odmrażanie gospodarki. Kiedy wróci kino i teatr? Piotr Gliński rozwiewa nadzieje

Jedno z pytań dotyczyło daty otwarcia kin oraz teatrów. - Generalnie dopiero w czwartym etapie będziemy je otwierali.To są na ogół duże imprezy i zbiorowiska osób, więc bardzo niebezpieczne z punktu widzenia epidemii. Mamy jednak coś takiego jak kina samochodowe. Są plany na to, by otworzyć takie działalności wcześniej - mówił Gliński.

d3ja36v

Jak dodał, otwarcie kin i teatrów będzie możliwe dopiero wtedy, gdy uda się je otworzyć w pełni, a nie w trybie reżimu sanitarnego. Gliński podkreślił przy tym, że to właściciele tych instytucji kultury zdecydują, w jakim zakresie otworzą się na widzów. - Jeżeli właściciele instytucji będą chcieli otworzyć się w sanitarnym reżimie to pewnie to umożliwimy. To kwestia przyszłości - tłumaczył.

Zobacz też: Wybory 2020. Bosak: debata to nie zasługa, ale obowiązek TVP

"Postojowe" dla artystów. Piotr Gliński: Mamy 32 programy wsparcia

Polityk pytany był także o pomoc dla polskich artystów. - Podstawowym wsparciem to jest tzw. "postojowe" przy 80 proc. płacy minimalnej przez 3 miesiące. Jest również wsparcie w postaci dotacji, mikropożyczek, dopłat do miejsc pracy. Jest wsparcie przez program "Kultura w sieci". Przyszło do niego 12 tys. wniosków a do podziału mamy tu 80 milionów złotych. Łącznie w całym ministerstwie uruchomiliśmy 32 programy pomocy socjalnej - mówił Gliński.

d3ja36v

Pojawiło się także pytanie o zarzuty ze strony artystów, którzy twierdzą, że nie mogą znaleźć informacji na temat dotacji od państwa. Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że pomoc dla artystów i ludzi kultury jest dostępna, a wszystkie informacje można znaleźć na stronach ministerstwa.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Podatek dla platform streamingowych

Gliński pytany był także o podatek od platform cyfrowych oferujących streaming. - Te platformy przeżywają teraz wielki boom i odnotowują olbrzymie wzrosty przychodów. Chcielibyśmy, by te firmy płaciły 1,5 proc. od przychodów na Polski Instytut Sztuki Filmowej. Te pieniądze nie trafiłyby do budżetu a pomogłyby artystom i firmom, którzy są teraz w potrzebie - zaznaczył Gliński.

Przypomnijmy, że podatek jest zawarty w tarczy antykryzysowej 3.0., która została przegłosowa w Sejmie i czeka na dalsze procedowanie w Senacie. Kontrowersyjny zapis zauważył poseł Krzysztof Bosak. Podatek objąłby m.in. firmy takie jak: Netlix, Amazon, Ipla czy Player.pl, który należy do TVN.

d3ja36v

Odmrażanie gospodarki w "kulturze". Gliński: Dostaję apele z prośbą o pomoc

Polityk PiS pytany był także o inne kwestie związane z odmrażaniem gospodarki. Poruszony był m.in. temat upadku kilku instytucji kultury. Jak mówił Gliński, dostaje on wiele apeli z prośbą o pomoc. Podkreślił również, że rząd robi wszystko, by w zakresie stopniowego odmrażania gospodarki pomoc trafiła do każdej, potrzebującej tego placówki.

- Mamy w tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej PFR pieniądze na pomoc dla małych, średnich i dużych firm. Zachęcam do korzystania z tych form pomocy w walce z kryzysem. Stopniowo będziemy odmrażać gospodarkę - zaznaczył.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3ja36v

Podziel się opinią

Share
d3ja36v
d3ja36v
Więcej tematów