Co z prawą ręką Putina? "Nienaturalne ruchy"

Odkąd trwa wojna w Ukrainie, media z całego świata śledzą każdy ruch prezydenta Rosji Władimira Putina. Wielokrotnie pojawiały się informacje o jego pogarszającym się stanie zdrowia, a najnowsze nagrania z obchodów Dnia Marynarki Wojennej podsycają tylko te spekulacje

Problemy zdrowotne Władimira Putina. Prezydent niezdarnie rusza prawą ręką.
Problemy zdrowotne Władimira Putina. Prezydent niezdarnie rusza prawą ręką.
Źródło zdjęć: © Gettyimage | Contributor#8523328

03.08.2022 | aktual.: 03.08.2022 10:01

Oficjalnych informacji na temat stanu zdrowia Władimira Putina nie ma. Z tego powodu publiczne wystąpienia prezydenta Rosji zawsze są skrupulatnie analizowane. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie ilość pojawiających się spekulacji dotyczących kondycji rosyjskiego dyktatora radykalnie wzrosła. Podczas trwania wojny nie raz pojawiały się informacje, że Putin choruje na raka czy Parkinsona, żadna z nich nie została jednak potwierdzona.

Tymczasem najnowsze nagrania z Putinem, gdy ten zjawił się na obchodach Dnia Marynarki Wojennej w Petersburgu, tylko wznowiły dyskusje na ten temat. Media zwróciły szczególną uwagę na zaburzony chód oraz problem z prawą ręką, która kolejny raz pozostawała w bezruchu.

Na udostępnionym wideo można zauważyć, jak owad siada na prawym policzku Putina, a on niezdarnie próbuje odgonić go lewą dłonią. Jak wskazuje niemiecki portal "Focus" wszystko wygląda nienaturalnie, co ukazuje też późniejszy fragment, gdy dochodzi do spaceru, a insekt nie daje za wygraną.

Przyczyną sztywnego poruszania prawą dłonią przez Putina może być także zamrożony bark, stwierdził fiński profesor chirurgii ręki Martti Vastamaki na łamach "Ilta-Sanomat". Uczony zaznaczył jednak, że jest to tylko spekulacja, a nie udowodniona diagnoza.

Zdaniem Vastamakiego zamrożony bark, czyli adhezyjne zapalenie torebki stawowej oznacza w tym przypadku, że torebka stawowa stawu barkowego grubieje i napina się. W wyniku tego ruch jest ograniczony, a pacjent odczuwa ból.

Trzymanie sztywno ręki przy ciele nie musi być chorobą

Podczas gdy, powyższe wideo może wskazywać na chorobę Parkinsona u Putina, istnieją realne dowody, że jest zupełnie inaczej. Lata temu angielscy naukowcy z "British Medical Journal" po długich badaniach doszli do pewnego wniosku, który potwierdził u prezydenta zachowanie starych nawyków jeszcze z czasów służby w KGB.

Wówczas porównano styl poruszania się Putina do innych rosyjskich polityków czy wysokich urzędników, którzy w przeszłości także przeszli szkolenie wojskowe lub wywiadowcze.

Według ""British Medical Journal" trzymanie prawej ręki sztywno przy ciele jest efektem instrukcji treningowej KGB. Podręcznik zalecał agentom, by właśnie tak zachowywać się podczas wystąpień publicznych w razie, gdyby w nagłym wypadku trzeba byłoby sięgnąć po broń.

Wybrane dla Ciebie