Co z Marszem Niepodległości? Jest decyzja wojewody
Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie posiada zgody na cykliczne organizowanie zgromadzenia w dniu 11 listopada w latach 2024-2026 roku - przekazał wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. Zaznaczono, że decyzja jest ostateczna.
Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zawnioskowało o organizację w Warszawie na trasie rondo Dmowskiego - błonia Stadionu Narodowego corocznego pochodu w latach 2024-2026. Wojewoda stwierdził jednak, że w ostatnich latach obchody miały charakter państwowy i nie były organizowane przez narodowców.
Jak przekazano na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, wojewoda wydał decyzję odmowną z uwagi na wyrok Sądu Apelacyjnego. Stwierdzono "brak spełnienia przesłanek" określonych w przepisach o zgromadzeniach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Aby zgromadzenie mogło uzyskać status zgromadzenia cyklicznego musi być organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, a tego rodzaju wydarzenia odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat, chociażby nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń" - napisano.
Stowarzyszenie nie organizowało marszu w 2021 roku
Sąd Apelacyjny stwierdził, że Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie było organizatorem marszu 11 listopada 2021 roku, bowiem wydarzenie nie odbywało się na podstawie przepisów Prawo o zgromadzeniach, a jego organizatorem był Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.
"Z tego powodu Sąd Apelacyjny uznał, że Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie spełniło wymogów określonych w ustawie z 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach do uzyskania zgody na organizację zgromadzenia cyklicznego, wobec czego nie mogło uzyskać zgody na organizację zgromadzenia cyklicznego" - podkreślono.
Podkreślono, że postanowienie sądu jest prawomocne, a decyzja wojewody - ostateczna.
Przypomnijmy: w 2021 roku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł uznał Marsz Niepodległości jako zgromadzenie cykliczne na lata 2021-2023. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wskazywał wówczas, że nie zostały spełnione przesłanki formalne, co podtrzymał sąd. Przesłanką był brak legalnego marszu w 2020 roku z przyczyn pandemicznych.
Z pomocą narodowcom przyszedł więc w 2021 roku Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który nadał uroczystości status formalny.
Czytaj więcej: