Co z Leopardami dla Ukrainy? Niemcy potwierdzają rozmowy
Ukraina od początku wojny apeluje o dostawy ciężkiego zachodniego sprzętu. Hiszpania zaoferowała przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 1, jednak wymaga to zgody Berlina. Podczas trwania szczytu w Madrycie niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zdradziła, że trwają już rozmowy na ten temat.
30.06.2022 | aktual.: 30.06.2022 10:14
Christine Lambrecht powiedziała na antenie telewizji ZDF, że będzie rozmawiać ze swoją hiszpańską odpowiedniczką na temat propozycji przekazania przez Madryt czołgów Leopard 1. Decyzja ta wymaga wcześniejszego zatwierdzenia przez Berlin.
Jak podkreśliła szefowa niemieckiego MON, do tej pory żaden z krajów NATO nie zdecydował się na przekazanie Ukrainie czołgów zachodniej konstrukcji.
- Czekam jeszcze na oficjalny komunikat Madrytu w tej sprawie. Będziemy o tym rozmawiać jeszcze dzisiaj na spotkaniu z minister Robles - zdradziła Lambrecht.
Madryt dysponuje starszymi czołgami Leopard 1, z czego 10 chce przekazać Ukrainie. Za zgodą Berlina trafiłyby one na front, gdzie wsparłyby oddziały Kijowa podczas walk na wschodzie kraju. Na razie oba państwa nie podjęły konkretnych działań, ograniczając się głównie do dialogu.
Szefowa niemieckiego MON zapewniła, że "będzie czekać, czy Hiszpania rzeczywiście złoży ten wniosek". - Następnie przedyskutujemy to na forum rządu federalnego i szybko podejmiemy decyzję - zapowiedziała Lambrecht.
Lambrecht mówi o wymianach z innymi krajami. O Polsce jednak nie wspomina
- Berlin wspiera Ukrainę w ukierunkowany sposób - stwierdziła Lambrecht wskazując na wysłanie samobieżnych haubic z wieloma wyrzutniami rakiet. Minister obrony dodała, że trwają również rozmowy na temat zamknięcia wymiany z Czechami, które przekazały już swoje poradzieckie czołgi Ukrainie. Podobne rozmowy mają toczyć się również z Grecją, która również dysponuje poradzieckim sprzętem, który mógłby trafić do Kijowa.
- Czechy przekazały już swoje czołgi, a my zadbamy o wypełnienie ich luki. Rozmawialiśmy podczas szczytu NATO również z naszymi greckimi i słowackimi kolegami. Osiągnęliśmy w tej kwestii znaczące postępy - zapewniła Lambrecht.
Lambrecht nie powiedziała jednak nic na temat wymiany z Polską, która przekazała swoje T-72 Ukrainie, a w zamian miała otrzymać niemieckie Leopardy 2.