Co spowodowało upadek starożytnych Majów? Nowe odkrycie brzmi jak ostrzeżenie

Naukowcy spojrzeli 800 lat wstecz na historię upadku cywilizacji Majów. Okazało się, że Mayapan, czyli stolica kultury i polityki ludu z Półwyspu Jukatan w XIII i XIV wieku n.e., mogła zostać zniszczona przez suszę. Katastrofa doprowadziłaby do konfliktów społecznych, które z kolei były przyczyną politycznego upadku.

Dziedzictwo kultury Majów
Dziedzictwo kultury Majów
Źródło zdjęć: © Getty Images

Nowe badanie jest ostrzeżeniem na temat tego: jak zmiany klimatu mogą szybko wywrzeć wpływ na nawet najbardziej ugruntowane i zamożne cywilizacje. - Wiele źródeł wskazuje, że konflikty znacznie się nasiliły, a uogólnione modelowanie liniowe koreluje walki w mieście z suszą między 1400 r. a 1450 r. Twierdzimy, że przedłużające się niedobory wody eskalowały napięcia. Jednak późniejsze adaptacje ujawniają odporność w skali regionu, zapewniając, że polityczne i gospodarcze struktury Majów przetrwały do ​​kontaktu z Europą na początku XVI wieku - piszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Przebieg badania

Zespół miał do dyspozycji wiele danych historycznych, które obejmowały zmiany demograficzne i warunki klimatyczne. Zapisy te zostały uzupełnione o nową analizę ludzkich szczątków pod kątem oznak urazu (wskazującego na konflikt). Wtedy pojawiły się korelacje między zwiększonymi opadami a wzrostem liczby ludności na tym obszarze, a także między kolejnymi spadkami opadów i nasileniem konfliktów. Przedłużająca się susza w latach 1400-1450 najprawdopodobniej doprowadziła więc do porzucenia Mayapan.

Badania sugerują, że brak wody wpłynąłby na praktyki rolnicze i szlaki handlowe, obciążając mieszkańców Mayapan. W miarę jak zmniejszało się zapotrzebowanie na żywność, a sytuacja stawała się coraz bardziej niebezpieczna, ludzie umierali lub rozpraszali się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sensacja archeologiczna w ruinach miasta Majów. Odkrycie sprzed 1800 lat

Walki i niepokoje społeczne

- Nasze odkrycia potwierdzają historyczny upadek instytucjonalny Mayapan między 1441 a 1461 r. n.e., będący konsekwencją konfliktu społecznego napędzanego rywalizacją polityczną i ambicją, który został osadzony w społecznej pamięci ludów Jukatanu, których relacje spisano w zapisach z czasów wczesnego okresu kolonialnego - twierdzą badacze

Przemieszczanie się ludzi do innych części Półwyspu Jukatan, w tym do zamożnych nadmorskich miast i politycznie niezależnych osiedli, pomogło kulturze Majów nadal prosperować po upadku Mayapan.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (273)