Co się zadziało z cenami w sklepach? Polacy odpowiadają po decyzji rządu
Od 1 kwietnia powróciła stawka 5 proc. VAT na żywność. Rządzący zdecydowali, by nie przedłużać tymczasowej obniżki wprowadzonej jeszcze za poprzedników z PiS. Zdecydowana większość ankietowanych od razu zauważyła spore różnice w cenach w sklepach - wynika z badania Ariadny dla Wirtualnej Polski.
13.04.2024 | aktual.: 13.04.2024 21:26
W czasie, gdy inflacja w Polsce zaczęła gwałtownie rosnąć, rząd PiS zdecydował się na tzw. tarczę antyinflacyjną. Jednym z jej elementów była tymczasowa obniżka VAT na produkty żywnościowe do 0 proc.
Rozwiązanie było kilka razy przedłużane przez rząd Mateusza Morawieckiego. Ostatnio - do marca 2024 roku. Nowy gabinet pod przewodnictwem Donalda Tuska zdecydował się zrezygnować z obniżki.
Zerowa stawka VAT obejmowała podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż. Na początku marca ekonomista Rafał Mundry wyliczył, że średni wzrost kosztów zakupu jedzenia dla rodzin wyniesie ok. 50-100 zł na miesiąc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
VAT na żywność. Co się zadziało z cenami w sklepach?
"Jak oceniasz ceny w sklepach po podniesieniu stawki VAT na część produktów do 5 proc.?" - takie pytanie usłyszeli uczestnicy badania przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski.
57 proc. ankietowanych uważa, że ceny w sklepach po decyzji rządu Donalda Tuska o nieprzedłużeniu tymczasowej obniżki są wyższe. Z kolei 16 proc. respondentów wskazuje, że ceny nie zmieniły się.
Co około czwarty ankietowany (26 proc.) nie potrafi jednoznacznie ocenić, czy płaci obecnie więcej za zakupy. Zaledwie 1 proc. uczestników badania twierdzi, że ceny w sklepach są teraz niższe.
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna przeprowadzono w dniach 5-7 kwietnia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1153 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Przeczytaj również: