PolskaCo rząd planuje na drugie półrocze 2009 r.?

Co rząd planuje na drugie półrocze 2009 r.?

Powszechne, obowiązkowe ubezpieczenia od skutków klęsk żywiołowych, dalszy ciąg reformy emerytalnej oraz szkolnictwa wyższego, dwustopniowe państwowe egzaminy prawnicze, objęcie jednoosobowych gospodarstw rodzinnych finansowym wsparciem w nabyciu własnego mieszkania oraz wprowadzenie nowych (obok żłobków) form opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat - przewiduje Rządowy Plan Prac na II półrocze 2009 roku.

Plan został przyjęty przez rząd w połowie lipca, można się z nim zapoznać na stronie internetowej kancelarii premiera; zawiera 125 projektów ustaw, 68 projektów rozporządzeń i 62 inne dokumenty rządowe.

Rząd chce w drugim półroczu tego roku m.in. znowelizować ustawę o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Projekt zakłada poszerzenie kręgu odbiorców finansowego wsparcia ze strony rządu o jednoosobowe gospodarstwa domowe (pod warunkiem, że nieruchomość finansowana kredytem preferencyjnym jest ich pierwszym mieszkaniem).

W planach Rady Ministrów jest wprowadzenie powszechnych, obowiązkowych ubezpieczeń od skutków klęsk żywiołowych oraz budowa kompleksowego systemu zapobiegania i przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych dla ludności. W myśl założeń do projektu ustawy, wprowadzenie takich ubezpieczeń pozwoli odciążyć budżet państwa z konieczności uruchamiania środków na pomoc poszkodowanym; pozwoli też na uruchomienie pomocy dla wszystkich według jednolitych kryteriów.

Rząd zamierza też wprowadzić nowe - obok żłobków - formy opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat. Żłobki mają też mieć zmieniony status (dziś są zakładami opieki zdrowotnej). Rząd chce również wprowadzić państwowe egzaminy prawnicze I i II stopnia; motywuje to potrzebą zwiększenia dostępu do zawodów prawniczych oraz rozszerzeniem katalogu podmiotów świadczących pomoc prawną.

W drugim półroczu mają być przedstawione "Ramy Strategiczne Narodowego Programu Wprowadzenia Euro". Ministerstwo Finansów ma przygotować Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2009-2013. Rząd podkreśla, że w perspektywie przystąpienia do strefy euro ograniczenie obrotu gotówkowego na rzecz obrotu bezgotówkowego przyczyni się do redukcji kosztów związanych z wymianą waluty.

Zgodnie z zapowiedzią w expose premiera, planowana jest reforma systemu ubezpieczenia społecznego rolników; zmiany przewidują racjonalizację wydatków budżetowych w systemie ubezpieczenia społecznego rolników oraz zwiększenie swobody przepływu ubezpieczonych - między systemem ubezpieczenia społecznego rolników, a powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Kolejny pomysł rządu to zastąpienie trzech podatków - od nieruchomości, rolnego i leśnego - jednym podatkiem od nieruchomości.

Rada Ministrów planuje też pełne otwarcie rynku usług pocztowych na konkurencję. Założenia do projektu ustawy przewidują m.in.: zniesienie obszaru zastrzeżonego powszechnych usług pocztowych dla Poczty Polskiej oraz wzmocnienie ochrony konsumenta.

Rząd (bez szczegółów) zapowiada też dalszą reformę szkolnictwa wyższego, m.in. w zakresie finansowania szkolnictwa wyższego, studiów i praw studentów oraz modelu kariery akademickiej. Rząd - nie precyzując, o jakie konkretne rozwiązania chodzi - zapowiada kontynuację reformy emerytalnej.

Zapowiadany jest również projekt noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, co ma zwiększyć stabilność związaną z sukcesją statusu zakładów pracy chronionej. Rząd chce też przygotować ustawę o języku migowym.

Kolejny pomysł rządu, to wejście w życie tzw. "wielofunkcyjnego dowodu osobistego" oraz systemu potwierdzania tożsamości obywatela w oparciu o podpis elektroniczny.

W planach RM są zmiany w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, które mają skuteczniej chronić ofiary przemocy w rodzinie oraz zmniejszyć skalę tego zjawiska.

Rząd przygotuje też projekt noweli ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin oraz ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Rada Ministrów ma też przyjąć projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych przyznawanych niektórym osobom, których dotyczyły procesy nacjonalizacji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)