Trwa ładowanie...

Co Polacy sądzą o wsparciu dla Ukrainy? Sondaż

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez amerykańską firmę Schoen Cooperman Research w grudniu 2021 r. i styczniu 2022 r., ponad połowa obywateli Polski ma zaufanie do Ukrainy. Z kolei 70 procent badanych uważa, że wsparcie Kijowa jest ważną sprawą dla naszego kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił w piątek m.in., że "dalsza eskalacja napięcia z Rosją jest możliwa, ale nie należy panikować" Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił w piątek m.in., że "dalsza eskalacja napięcia z Rosją jest możliwa, ale nie należy panikować" Źródło: East News, fot: Sergei Supinsky
d1oak6d
d1oak6d

"Jak Zachód odbiera Ukrainę i czego Zachód oczekuje od Ukrainy" - takie badania socjologiczne - dotyczące konfliktu na linii Rosja i Ukraina - odbyły się w sześciu państwach, wśród których była również Polska. Pozostałe kraje, które brały udział w ankiecie to USA, Kanada, Niemcy, Francja i Wielka Brytania.

Jedno z pytań, które padło w ankiecie, dotyczyło tego, czy uczestnicy badania wierzą bardziej Ukrainie czy Rosji. Największym zaufaniem do Ukrainy wykazali się w tej kwestii Polacy - aż 51 procent badanych obywateli naszego kraju to potwierdziła.

28 procent ankietowanych Niemców ufa w równym stopniu obydwu tym krajom, 27 proc. darzy większym zaufaniem Ukrainę.

Ankietowani "są bardziej skłonni do obrony i wsparcia Ukrainy na tle rosyjskiej agresji" niż do "poświęcenia" naszego kraju na rzecz stosunków z Rosją" - pisze ukraiński tygodnik "Dzerkało Tyżnia". Dodatkowo podkreśla, że znaczna większość badanych uważa, iż Rosja znów zaatakuje Ukrainę.

d1oak6d

Czy Polacy chcą bronić Ukrainy przed Rosją? Sondaż

Z sondażu wynika także, że to Polacy - spośród wszystkich badanych nacji - najbardziej dążą do tego, by NATO zobowiązało się do obrony Ukrainy przez militarną agresją ze strony Kremla. Najwięcej Polaków uznało także, że to właśnie Ukraina powinna dołączyć do Unii Europejskiej na przestrzeni następnych 5-10 lat.

Kowal o napięciu na Wschodzie. "Już jesteśmy bezpośrednio zagrożeni"

"Obrona Ukrainy to dobrze, ale nigdy kosztem ryzyka poważnego konfliktu z Rosją" - według tygodnika to najbardziej popularna opinia wśród uczestników ankiety. Z takim poglądem zgadza się 52 procent Polaków i 51 procent Niemców. Z kolei 15 procent polskich obywateli twierdzi, że ważniejsza niż poprawne relacje z Rosją jest obrona naszego sąsiada. 12 procent Polaków uważa zaś, że stosunki z krajem Władimira Putina są istotniejsze.

Ponad 50 procent ankietowanych odpowiedziało, że wsparcie dla Ukrainy jest ważne dla ich własnego kraju. "W Polsce, USA i Kanadzie takiej odpowiedzi udzieliło ok. 2/3 badanych" - podaje "Dzerkało Tyżnia".

d1oak6d

W tym zakresie znów przoduje Polska - za takim stwierdzeniem opowiedziało się 71 procent badanych. Ponadto w opisie wyników badań tygodnik "Dzerkało Tyżnia" wskazuje, że Francja i Polska opowiadają się za aktywnym wsparciem Ukrainy, ponieważ kraj ten jest na pierwszej linii powstrzymywania Rosji. Z kolei dla Niemców Ukraina stanowi głównie "most" między Europą a Azją i Rosją.

W sondażu wzięło udział po 785 dorosłych osób w każdym z krajów; badanie przeprowadzono w grudniu i styczniu.

"Czy Zachód jest gotowy poświęcić Ukrainę?"

"Kiedy masz problem, bardzo ważne, by czuć, że nie jesteś sam. Kiedy u twoich granic stoi 100-tysięczne wrogie wojsko, ważne, by mieć nawet nie 100, a kilku, ale silnych i wpływowych przyjaciół, gotowych do wsparcia i pomocy" - czytamy na internetowej stronie tygodnika.

d1oak6d

"Czy Zachód jest gotowy poświęcić Ukrainę dla polepszenia stosunków z Rosją? To pytanie niepokoi dziś chyba każdego Ukraińca. Boimy się 'big dealu', boimy się zdrady i niezupełnie jesteśmy przekonani, że Zachód podziela 'zachodnie wartości', a nie dąży do 'business as usual' z Rosją" - pisze Dzerkało Tyżnia.

"To badanie powinno dodać Ukraińcom choć odrobiny optymizmu i podstaw, by nie tylko nie poddawać się panice, ale też nie opuszczać rąk, zarówno w walce z zewnętrznym wrogiem, jak i w osiąganiu postawionych strategicznych zewnętrznych celów" - napisano.

Z kolei państwom Zachodu "wyniki badania powinny dodać "zdecydowania we wsparciu Ukrainy i pewności tego, że postępują odpowiednio, bo wsparcie Ukrainy jest ważne dla ich narodów" - ocenia Dzerkało Tyżnia.

d1oak6d

Źródło: Kijowa Natalia Dziurdzińska/PAP

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oak6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oak6d
Więcej tematów