Co piąty Polak chce rzucić lub ograniczyć palenie
Rzucenie lub przynajmniej ograniczenie palenia papierosów zadeklarowało 17% Polaków, zdecydowanych na podjęcie się noworocznego postanowienia - wynika z badań przeprowadzonych w styczniu przez CBOS.
24.01.2008 14:55
Najczęściej wymieniane (27%) noworoczne postanowienia dotyczyły zdrowia i walki z nałogami oraz kwestii związanych z domem, mieszkaniem, działką lub gospodarstwem. Co piąty ankietowany (20%) w swych planach uwzględnił pracę oraz zamierzenia zawodowe, a 12 proc. wymieniło sprawy związane z rodziną i wypoczynkiem.
14% respondentów postanowiło w nowym roku odremontować, rozbudować lub wykończyć dom/mieszkanie. Zbudować, kupić lub wykupić na własność mieszkanie/dom chciałoby 7% rodaków. Wyjechać na wczasy, kupić samochód, znaleźć pracę - 6%, a 5% - zmienić ją na lepszą.
Wyjechać za granicę w celach podróżniczych lub ukończenia szkoły/studiów postanowiło 5% ankietowanych.
Ogółem podjęcie planów, postanowień lub zobowiązań w nowym roku zadeklarowało ponad dwie piąte (42%) respondentów CBOS.
W porównaniu z 2005 rokiem liczba osób zdecydowanych na podjęcie się noworocznych postanowień zmalała o 13 punktów procentowych. Trzy lata temu wynosiła ona 55%.
Także o 13 punktów (do 58%) zwiększyła się, w porównaniu z 2005 r. liczba osób przyznających się do tego, że nie podjęło żadnego postanowienia.
Jednocześnie tylko dwie piąte (40%) osób, które podjęły jakieś noworoczne postanowienia jest w pełni przekonanych, że realizuje je w pełni. 46% uważa, że uda im się to tylko częściowo, 11% odpowiedziało, że jest trudno im powiedzieć a 3% badanych oceniło, że wcale nie zrealizują swojego postanowienia.
Tylko niespełna co piąty ankietowany (18%) przypomina sobie postanowienie z ubiegłego roku. Ponad trzy czwarte badanych (76%) zdecydowanie stwierdziło, że nie podjęło żadnego postanowienia, a 6% nie przypomina sobie by podjęli decyzję o jakimkolwiek postanowieniu.
Ponad połowa Polaków (59%), którzy przypominają sobie swe ubiegłoroczne postanowienie uznało, że odnieśli częściowy sukces w jego realizacji. Co piątemu (21%) udało się to postanowienie wykonać całkowicie. Natomiast 20% oceniło, że poniosło tu całkowitą porażkę.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 4-7 stycznia na reprezentatywnej próbie losowej 890 dorosłych mieszkańców Polski.