Trwa ładowanie...
d20r8l8

Co łączy Polaków i Rosjan?

Co łączy dwa narody, Polaków i Rosjan, które w niezwykłym poczuciu wspólnoty opłakują w tych dniach ofiary sobotniej katastrofy lotniczej? - zastanawia się autor artykułu dziennika "Die Welt", pisząc o "nowym współczuciu".

d20r8l8
d20r8l8

Korespondent dziennika Gerhard Gnauck przytacza słowa rosyjskiego pisarza i historyka Dmitrija Mereżkowskiego (1865-1941): "Rosja jest rodzaju żeńskiego. Ale nigdy nie miała męża. Tatarzy, carowie, bolszewicy tylko ją zgwałcili. Jednym mężem dla Rosji mogłaby być Polska. Ale Polska była zbyt słaba".

"Faktycznie: wyraźna nierównowaga sił nie jest sprzyjającym czynnikiem w szczęśliwym małżeństwie, nawet światowego formatu jak związek państw" - ocenia "Welt", przypominając trudną historię polsko-rosyjskich stosunków od XVII wieku.

Dodaje, że równocześnie jednak oba słowiańskie narody, Polacy i Rosjanie, często odczuwali wobec siebie pokrewieństwo i bliskość. Laureat literackiej Nagrody Nobla Czesław Miłosz, który w czasie wojny o mały włos nie został rozstrzelany przez czerwonoarmistę, słusznie mówił, że negatywna opinia Polaków o Rosji była zawsze "nieporównanie bardziej zróżnicowana", jak równie negatywna opinia Niemców o Polakach.

d20r8l8

"Również te słowa - niestety - zachowały aktualność do dziś. Czy może moglibyśmy powiedzieć: do wczoraj?" - pisze dziennik.

"Die Welt" zauważa też, że między Rosją i Niemcami do dziś pojawia się "straszny rosyjski frazes, iż zawsze, kiedy Rosjanie i Niemcy działali wspólnie, było to dobre dla obu państw, więcej: było to dobre dla pokoju światowego".

"Frazes jak toast. Straszny, bo ukryta w nim logika zbyt często zawiera w sobie pogardę dla "małych" narodów między Niemcami a Rosją" - pisze "Welt".

Jak dodaje, dziś Rosja opłakuje polskich obywateli, którzy przybyli, by opłakiwać innych polskich obywateli, kiedyś pogrzebanych w rosyjskiej ziemi.

d20r8l8

"Od miesięcy nawiązywano dialog, pożądany politycznie oraz - przynajmniej w Polsce - witany z dużą nadzieją przez naród. Wczoraj krakowski kardynał Stanisław Dziwisz zacytował słynne słowa polskich biskupów do Niemców: "Wybaczamy i prosimy o wybaczenie!" i dodał, że Polska musi dorastać do wypowiedzenia podobnych słów wobec Rosjan. Odnosi się to przede wszystkim do zbrodni z czasów stalinowskich. Jaka będzie odpowiedź narodu rosyjskiego?" - pyta autor artykułu.

d20r8l8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20r8l8
Więcej tematów