Trwa ładowanie...

Co, jeśli o 13:08 skończył się tlen? "Kaskada objawów" u pasażerów Titana

13:08 - o tej godzinie polskiego czasu w Titanie, łodzi podwodnej zaginionej na Atlantyku, miało teoretycznie zabraknąć tlenu. - Pogarszający się dostęp do tlenu atmosferycznego i brak możliwości jego dostarczenia będą prowadzić do wystąpienia kaskady objawów - mówi w rozmowie z WP lekarz Bartosz Fiałek.

Zaginiona łódź podwodna Titan
Zaginiona łódź podwodna Titan Źródło: Licencjodawca, fot: HANDOUT
d3umgt2
d3umgt2

Trwają poszukiwania łodzi OceanGate Titan, która zaginęła w Oceanie Atlantyckim. To ostatnie godziny, które dają nadzieje na szczęśliwy finał operacji ratunkowej. Do akcji wysłano mnóstwo najnowocześniejszego sprzętu.

Przypomnijmy, że poszukiwania rozpoczęły się w niedzielny wieczór. Jednostka Titan wypłynęła w głębiny Atlantyku w celu zobaczenia wraku Titanica. W pewnym momencie morskiej eksploracji coś poszło nie tak i kontakt z pięcioma członkami załogi się urwał. Następnie Titan nie wynurzył się o planowanej porze, co zaniepokoiło amerykańską Straż Wybrzeża (USCG).

Według relacji Fox News zaginionym Titanem miał podróżować brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding, który o całej wyprawie informował już wcześniej w swoich mediach społecznościowych. Na pokładzie jest również jeden z najbogatszych pakistańskich biznesmenów Shahzada Dawood i jego syn Suleman.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Załodze "kończy się tlen". Złe wieści z poszukiwań łodzi podwodnej Titan

To czeka uczestników wyprawy

Jak może wyglądać sytuacja zanurzonych w Titanie ludzi? Lekarz Bartosz Fiałek w rozmowie z Wirtualną Polską podkreśla, że najbardziej istotną kwestią jest to, że przedłużające się ograniczenie dostępu tlenu w powietrzu atmosferycznym prowadzi w ostateczności do zgonu.

d3umgt2

- Najpierw obserwujemy rozwój hipoksemii, czyli obniżonego utlenowania krwi. To może być przyczyną hipoksji, czyli pojęcia szerszego, obejmującego niewystarczające utlenowanie tkanek organizmu. Głównym objawem hipoksemii jest duszność, czyli uczucie braku powietrza - trudniej nam się oddycha - wylicza rozmówca WP.

"Kaskada objawów"

Jak podkreśla lekarz, mechanizmy kompensacyjne sprawiają, że pojawiają się kolejne objawy, jak na przykład: przyspieszenie oddechu, przyspieszenie akcji serca, pogorszenie tolerancji wysiłku.

- Brak dostarczenia tlenu na tym etapie może prowadzić do wystąpienia poważniejszych objawów, przede wszystkim ze strony mózgu, który jest najbardziej narażony na niedotlenienie. Mogą rozwinąć się: splątanie, zaburzenia mowy, zaburzenia orientacji - wylicza.

d3umgt2

Fiałek zaznacza, że dalszy brak dostępu do tlenu prowadzi do wystąpienia niewydolności wielonarządowej (mózg, serce, płuca, wątroba, nerki) i - w konsekwencji - zgonu.

- W przypadku tej jednostki podwodnej, zgodnie z wiadomościami, które są powszechnie dostępnie, pogarszający się dostęp do tlenu atmosferycznego i brak możliwości jego dostarczenia będą prowadzić zapewne do wystąpienia kaskady opisanych powyżej objawów - ostrzega lekarz.

Wnętrze Titana Ocean Gate
Wnętrze TitanaŹródło: Ocean Gate, fot: WP

Do akcji poszukiwawczej zaangażowano amerykańskie i kanadyjskie jednostki, w tym samoloty C-130 oraz P-8 Poseidon. Według ekspertów, jeśli Titan nie uległ zniszczeniu, tlenu na pokładzie miało teoretycznie zabraknąć pomiędzy godziną 13.08 a 13.18 czasu polskiego. Jednak może go starczyć na dłużej, jeżeli przebywający na pokładzie łodzi będą gospodarować nim oszczędnie. Wiele zależy tu bowiem od aktywności oraz indywidualnych cech człowieka.

d3umgt2

W amerykańskich mediach pojawiły się informacje, że łódź mogła awaryjnie się wynurzyć i teraz dryfuje bez łączności po oceanie. Sytuacja robi się dramatyczna, jednak poszukiwania trwają.

Żaneta Gotowalska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3umgt2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3umgt2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj