PolskaCo dalej z ustawą o górniczych emeryturach?

Co dalej z ustawą o górniczych emeryturach?

Prezydent Aleksander Kwaśniewski jeszcze nie podjął decyzji, czy podpisze ustawę o emeryturach i rentach dla górników z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz . Podkreśliła, że decyzja prezydenta będzie poprzedzona bardzo dokładną analizą skutków finansowych wejścia w życie ustawy.

31.07.2005 | aktual.: 31.07.2005 12:13

To jest bardzo trudna decyzja dla prezydenta. Wszyscy jesteśmy zgodni, że górnicy powinni być uprzywilejowani i wiemy, że są inne grupy zawodowe, które powinny mieć swoje przywileje, ale przyjęcie tej ustawy dokonało się w sposób dosyć gwałtowny, a powinny to być jednak rozwiązania systemowe - powiedziała Szymanek-Deresz.

W środę Sejm przyjął ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która bezterminowo przedłuża prawo do wcześniejszej emerytury dla górników. Według ustawy, górnicy będą mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek. Za przyjęciem ustawy głosowało 295 posłów, 43 było przeciw, wstrzymała się 1 osoba.

Sejm przyjął też poprawki, które przedłużają o rok - z końca 2006 r. na koniec 2007 r. - termin obowiązywania obecnych uprawnień do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Dotyczy to wszystkich grup zawodowych pracujących w trudnych warunkach. Ma to dać rządowi więcej czasu na opracowanie kompleksowych rozwiązań w tej sprawie w przyszłości. W czwartek ustawę bez poprawek przyjął Senat.

Zgodnie z konstytucją, prezydent podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia. Przed podpisaniem ustawy prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie jej zgodności z Konstytucją. Prezydent nie może odmówić podpisania ustawy, którą TK uznał za zgodną z konstytucją.

Prezydent może też z umotywowanym wnioskiem przekazać ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Jeśli Sejm odrzuci weto prezydenta, do czego potrzebna jest większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, prezydent w ciągu 7 dni podpisuje ustawę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)