Zmiany ws. maseczek? Zapowiedź rządu
Rząd przedłuży do 31 marca 2023 roku aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w szpitalach i aptekach. W wykazie prac rządu zamieszczono w środę informację na ten temat.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.
W wykazie zapowiedziano projekt zmienionego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.
Maseczki pozostaną na dłużej. Jest zapowiedź rządu
W projekcie przewiduje się przedłużenie do 31 marca 2023 roku obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów.
Uzasadnione jest to – jak podano – m.in. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom zakażonym tym wirusem oraz sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.
Przedłużenie obowiązywania obowiązku noszenia maseczek w aptekach i szpitalach szef MZ zapowiedział w wywiadzie dla PAP w połowie listopada. Akcentował wówczas, że maseczki ograniczają transmisję chorób, nie tylko COVID-19, ale również grypy czy wirusa RSV.
Jako podało w środę Ministerstwo Zdrowia, od 8 do 14 grudnia potwierdzono ponad 3,4 tys. zakażeń koronawirusem, w tym 687 ponownych. Z powodu COVID-19 zmarło 45 osób. Resort przekazał również, że w szpitalach przebywa 947 zakażonych pacjentów.
W Polsce szczepionkę przeciw COVID-19 mogą przyjąć wszystkie osoby w wieku od 6 miesięcy w górę. Od 3 października możliwe są szczepienia przypominające w grupie dzieci 5-11 lat. Od 16 września drugą dawkę przypominającą mogą zaszczepić się wszystkie osoby powyżej 12 lat
Aby zapisać się na szczepienie, należy zadzwonić na bezpłatną infolinię 989. Rejestracji można dokonać też poprzez stronę pacjent.gov.pl. Zapisy wykonywane są również bezpośrednio w wybranym przez siebie punkcie szczepień.