Trwa ładowanie...
d11jh7r

Co dalej w Nowoczesnej? Petru "doradza" Lubnauer

Nie ma porozumienia z Platformą Obywatelską - jasno deklaruje Katarzyna Lubnauer, od soboty nowa liderka Nowoczesnej. Co innego mówi jednak szef PO Grzegorz Schetyna, a milczeć nie zamierza też Ryszard Petru. Obaj przekonują, że wynik wyborów w Nowoczesnej nie powinien zmienić dotychczasowych ustaleń na opozycji. Co zrobi Lubnauer?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy Lubnauer zmieni zasady współpracy z PO, które ustalał Petru?
Czy Lubnauer zmieni zasady współpracy z PO, które ustalał Petru? (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d11jh7r

Jeszcze rano nowa szefowa Nowoczesnej mówiła, że Ryszard Petru po przegranej musi odpocząć zanim na nowo zdefiniuje swoją rolę w partii. Lubnauer przeliczyła się, bo Petru już po kilku godzinach postanowił o sobie przypomnieć.

"Będę namawiał K. Lubnauer do poparcia @trzaskowski @PawelRabiej i podtrzymania wszelkich ustaleń #ZjednoczonaOpozycja. Szczególnie dotyczących zasad wyłaniania kandydatów na prezydentów i wspólnych list do sejmików i rad miejskich. W porozumieniu siła i szansa na sukces" - napisał Petru na Twitterze.

Zobacz też: Od "Aniołka Petru" do szefowej partii. Kariera Katarzyny Lubnauer

Schetyna: umów należy dotrzymywać

O dalszą współpracę z Nowoczesną pytany był na konferencji we Wrocławiu lider PO. - Rafał Trzaskowski i Paweł Rabiej to tandem, który - jestem przekonany - będzie prowadził nasze wspólne siły, aktywności do wyborów samorządowych, o prezydenta miasta Warszawy. Chciałbym żeby takich porozumień było wiele - stwierdził Schetyna.

d11jh7r

- Umów należy dotrzymywać - zaznaczył.

- Chciałbym żebyśmy kontynuowali tę pracę i jestem przekonany że tak będzie. Wierzę że pierwszy krok który wykonaliśmy w Warszawie, będzie owocował następnymi porozumieniami - mówił przewodniczący Platformy, zupełnie pomijając niedzielne sugestie Lubnauer o tym, że Rafał Trzaskowski wcale nie jest kandydatem całej opozycji.

- Rozpoczyna się czy kontynuowany jest proces ograniczania demokracji w Polsce. To będzie też sprawdzian dojrzałości partii politycznych, tego, czy jesteśmy w stanie przekonać do dobrej samoorganizacji wyborców, odbudowania wiary że wygramy wybory z PiS-em - mówił Schetyna.

d11jh7r

Lubnauer: nie znam szczegółów

Jednak nowa szefowa Nowoczesnej stwierdziła, że "sprawa duetu Trzaskowski-Rabiej jest nadal na stole". - Będziemy o tym rozmawiać - zapowiedziała. Podkreśliła też, że nie zna szczegółów dotychczasowych rozmów Z PO. - Uczestniczył w nich sam Ryszard Petru - tłumaczyła, dodając, że w pierwszej kolejności jej partia powinna wybrać nowy zarząd.

- Chcę wiedzieć jak wygląda sytuacja partii. Planuję odwiedzić wszystkie regiony by spotkać się ze strukturami Nowoczesnej, prawdopodobnie większość ze spotkań odbędzie się w styczniu. Deklarowałam wielokrotnie, że będę starała się przekonać posłów by Kamila Gasiuk-Pihowicz została wybrana na przewodniczącą klubu poselskiego Nowoczesne - mówiła Katarzyna Lubnauer dziennikarzom w Sejmie.

Kiedy rozmowy?

Wszystko wskazuje jednak na to, że przed wizytami w regionach, Lubnauer czeka seria spotkań z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi. Schetyna poinformował, że już jest umówiony na rozmowę z nową liderką Nowoczesnej. Terminu jednak nie podano.

d11jh7r

Na spotkanie czekają też ludowcy. W ich przypadku łatwiej o porozumienie z nową szefową Nowoczesnej, bo PSL od dawna podkreśla, że nie chce tracić tożsamości w ramach jednej siły opozycyjnej. - W opozycji nie ma koalicji. Chcemy współpracy konstruktywnej, ale bez koalicji - stwierdził w rozmowie z TVN24 Paweł Bejda TVN24 z PSL.

Rafała Trzaskowskiego jako wspólnego kandydata na prezydenta w Warszawie szef PO oraz Ryszard Petru (wówczas jeszcze szef swojego ugrupowania) wskazali w czwartek. Po przejęciu władzy w partii Lubnauer zapowiedziała jednak konieczność nowych ustaleń dotyczących współpracy partii opozycyjnych.

d11jh7r

Podziel się opinią

Share

d11jh7r

d11jh7r
Więcej tematów