Trwa ładowanie...
d4ccq93

Cmentarze zamknięte? Przemyśl się wyłamał. "Gwarantuję, że nikt mandatu nie dostanie"

Wszystkich świętych 2020. Wprawdzie premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte, mnożą się jednak relacje, iż zakaz nie jest stanowczo respektowany. W Przemyślu bramy cmentarzy pozostają otwarte, a prezydent miasta obiecał, że mandatów nie będzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przemyśl. Koronawirus w Polsce. Cmentarz komunalny pozostaje otwarty
Przemyśl. Koronawirus w Polsce. Cmentarz komunalny pozostaje otwarty (PAP, Fot: PAP/Darek Delmanowicz, Darek Delmanowicz)
d4ccq93

- Bramy cmentarzy pozostaną otwarte. Można sprawdzić, czy chryzantemy się nie sypią, a znicze nie kopcą. Gwarantuję, że nikt mandatu nie dostanie - mówi Wirtualnej Polsce Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla (woj. podkarpackie).

Zamknięte cmentarze 1 listopada. Na pogrzeb jednak można

Zastrzegł, że takie działanie nie jest sprzeciwem wobec zarządzenia premiera. - Przypominam, że nadal dozwolone jest wejście na cmentarz, w związku z uroczystościami pogrzebowymi. Tak się składa, że mamy w najbliższych dniach 20 pogrzebów. Służby miejskie nie będą pilnować wejść na cmentarze. Nie mamy zamiaru nikogo ścigać, legitymować, ani pytać o cel wejścia na cmentarz - dodał prezydent Przemyśla.

d4ccq93

Przy wejściach na cmentarze w Przemyślu pojawiły się informacje o oficjalnym zakazie wstępu w związku z dniem Wszystkich Świętych. W sobotę rano prezydent miasta poinformował na Facebooku, że bramy cmentarne pozostaną otwarte. Obiecał także, że "dogada się" z przedsiębiorcami, którzy wcześniej zapłacili za stoiska do handlu kwiatami i zniczami.

Według informacji prezydenta, mimo otwartych bram ruch mieszkańców na nekropoliach i tak jest niewielki. - Sądzę, że większość osób wzięła sobie do serca ostrzeżenia na temat ryzyka zakażenia koronawirusem - komentuje rozmówca.

Przemyśl. Koronawirus w Polsce. Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że bramy cmentarzy pozostają otwarte zarówno dzisiaj (31.10), jak i w kolejnych dniach. (dd/kf) PAP/Darek Delmanowicz PAP
Przemyśl. Koronawirus w Polsce. Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że bramy cmentarzy pozostają otwarte zarówno dzisiaj (31.10), jak i w kolejnych dniach. (dd/kf) PAP/Darek Delmanowicz (PAP, Fot: PAP/Darek Delmanowicz, Darek Delmanowicz)

Cmentarze zamknięte? Nie wszędzie

To kolejna relacja pokazująca, że zakaz wejścia na cmentarze nie jest egzekwowany z całą surowością. Ksiądz z Ksawerowa (woj. łódzkie) wpadł na nietypowy pomysł, aby obejść przejęte przez Radę Ministrów obostrzenie.

d4ccq93

Utworzył komisję, która dekretem przemianowała cmentarz na "park cmentarny", który z definicji nie jest już objęty zakazem wstępu. Jak informują lokalne media w sobotę furtka cmentarza pozostała otwarta. Mieszkańcy, korzystając z przyzwolenia, wchodzą na teren, aby zapalić znicze i pomodlić się w intencji zmarłych.

Szpitale tymczasowe pod nadzorem Jacka Sasina? Szef KPRM wprost

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ccq93

Podziel się opinią

Share
d4ccq93
d4ccq93
Więcej tematów