Cios w propagandę. TSUE zdecydował ws. rosyjskiej telewizji
Zakaz emisji treści przez rosyjskie media nałożony przez Unię Europejską został podtrzymany przez drugą instancję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oznacza to, że kanał RT France (wcześniej Russia Today) nie może wznowić swojej pracy. W marcu, w trybie pilnym Rada Europejska zawiesiła działalność nadawczą agencji Sputnik i stacji Russia Today w Europie.
Skargę na decyzję Unii Europejskiej złożył francuski oddział stacji Russia Today. UE po tym, jak Rosja brutalnie zaatakowała Ukrainę, zabroniła rosyjskim kanałom emisji treści z powodu przekazywania nieprawdziwych i propagandowych informacji zgodnych wyłącznie z linią Kremla.
Decyzja Rady w trybie pilnym
W środę druga instancja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrzymała w mocy zakaz emisji nałożony w marcu na Russia Today. "Wielka Izba Sądu oddala wniosek RT France o stwierdzenie nieważności aktów Rady, przyjętych po wybuchu wojny w Ukrainie, tymczasowo zakazujących tej organizacji emisji treści" – przekazano w krótkim oświadczeniu.
Rada Europejska w marcu w trybie pilnym zawiesiła działalność nadawczą agencji Sputnik i stacji RT/Russia Today (RT English, RT UK, RT Germany, RT France i RT Spanish) w UE lub skierowaną do UE, do czasu "aż ustanie agresja wobec Ukrainy, a Federacja Rosyjska i związane z nią media przestaną prowadzić działania dezinformacyjne i manipulacyjne wobec UE i jej państw członkowskich" - informowała wówczas rada.
"Bezpośrednie zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa w UE"
- Systematyczne manipulowanie informacjami i dezinformacja ze strony Kremla są stosowane jako narzędzie operacyjne w ataku na Ukrainę. To także znaczne bezpośrednie zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa w UE. Podejmujemy dziś ważny krok przeciwko manipulacjom Władimira Putina i odcinamy państwowe media Rosji w UE. Już wcześniej objęliśmy sankcjami kierownictwo RT, w tym redaktor naczelną Margaritę Simonian, logiczną konsekwencją jest więc ukrócenie działalności tych organizacji na terenie Unii - powiedział wówczas Josep Borrell, wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
Sputnik i Russia Today znajdują się pod stałą bezpośrednią lub pośrednią kontrolą władz Federacji Rosyjskiej. Jak podkreślała Rada Europejska "są niezbędnym narzędziem relacjonowania i wspierania agresji wojskowej wobec Ukrainy oraz destabilizowania krajów sąsiadujących".
Artyleria w akcji pod Charkowem. Rosjanie się tego nie spodziewali
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski