Cimoszewicz w Kazachstanie o gospodarce
Zacieśnianie współpracy Polski z Kazachstanem, przede wszystkim w gospodarce, zapowiedział w Astanie po rozmowach z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz. Poniedziałek jest ostatnim dniem wizyty Cimoszewicza w Kazachstanie.
29.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Stosunki polityczne Polski i Kazachstanu są bardzo dobre - tak oceniają je oba kraje; z zadowoleniem odnotowujemy zwiększenie wymiany handlowej - mówił po spotkaniu z prezydentem Kazachstanu Cimoszewicz.
Obroty handlowe Polski z Kazachstanem w ciągu ostatnich kilku lat wzrosły niemalże czterokrotnie - z 65 do 225 mln dolarów.
Zdaniem Cimoszewicza, polskie firmy mogłyby wziąć udział w inwestycjach budowlanych w stolicy Kazachstanu Astanie. Miasto to jest stolicą od kilku lat i obecnie gruntownie się przebudowuje. Cimoszewicz zadeklarował gotowość Polski do podzielenia się z Kazachstanem doświadczeniami w prywatyzowaniu ziemi oraz w zakresie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Zdaniem ministra, Polska może również dostarczać sprzęt rolniczy i budować niewielkie tankowce, które obsługiwałyby transport ropy z Morza Kaspijskiego.
Minister zapowiedział w końcu maja wizytę w Polsce prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Wówczas też zostanie uruchomiony przekaz Telewizji Polonia w kilku ośrodkach w Kazachstanie, zamieszkanych głównie przez osoby pochodzenia polskiego.
Według Ośrodka Studiów Wschodnich, Kazachstan zajmuje wyjątkową pozycję w Azji Środkowej; jest krajem o największych w tym regionie zasobach ropy naftowej i gazu ziemnego, o najbardziej zaawansowanych reformach gospodarczych i społecznych.
W państwie kluczową rolę odgrywa prezydent, mający największy wpływ na politykę kadrową, tworzenie prawa; zachowuje też kontrolę nad aparatem bezpieczeństwa i armią. System i styl sprawowania władzy przez Nazarbajewa - według analityków warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodniego - czyni z Kazachstanu kraj o "aksamitnym autorytaryzmie".
We wtorek Cimoszewicz będzie przebywać w Kirgistanie. Głównymi tematami jego rozmów z tamtejszymi władzami będą sytuacja w Afganistanie i walka z terroryzmem. (ck, aka)