PolskaCimoszewicz: Jaruzelskiego można osądzać tylko za czyny

Cimoszewicz: Jaruzelskiego można osądzać tylko za czyny

Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz
uważa, że ocena gen. Wojciecha Jaruzelskiego powinna nie tyle
dotyczyć faktu jego współpracy z Informacją Wojskową, co
konkretnych działań podejmowanych przez niego. Cimoszewicz odniósł
się w ten sposób do doniesień o tym, że Jaruzelski miał być tajnym
współpracownikiem IW. Według marszałka Sejmu kontakty z IW musiał utrzymywać każdy oficer wojska.

Cimoszewicz skrytykował skłonność do stygmatyzowania ludzi na podstawie tego, że gdzieś byli, czy do czegoś należeli, niezależnie od tego co robili i jak się zachowywali.

Niezależne od ocen tzw. Informacji Wojskowej, przed półwieczem była to organizacja, z którą musiał współpracować każdy oficer w wojsku, bo taka jest reguła relacji pomiędzy kontrwywiadem a armią - podkreślił Cimoszewicz w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Jak dodał, służby specjalne zwracające się do zwykłego obywatela mogą od niego usłyszeć, że nie chce mieć z nimi nic wspólnego. Służby wojskowe zwracające się do oficera na pewno czegoś takiego nie usłyszą w żadnym kraju, w żadnym momencie historycznym, bo takie są reguły funkcjonowania armii - argumentował.

Przestrzegałbym przed formułowaniem zarzutów niezwiązanych z konkretnymi czynami konkretnej osoby. Odpowiedzialność zawsze powinna dotyczyć konkretnych działań - i albo ktoś robił rzeczy złe, albo ich nie robił - podkreślił marszałek.

Według środowych "Faktów" TVN, z materiałów IPN wynika, że Jaruzelski był tajnym współpracownikiem osławionej IW o pseudonimie "Wolski". Stacja poinformowała o znalezionej w archiwach IPN korespondencji między Sztabem Generalnym a szefem Głównego Zarządu IW, gdzie pojawia się nazwisko "Jeruzelski Wojciech". Według "Faktów" TVN, mimo tego błędu, nie ma wątpliwości, że chodzi o Jaruzelskiego.

IW była uzależnionym od Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej organem kontrwywiadu wojskowego, działającym w Polsce w latach 1944-1957, odpowiedzialnym, obok Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, za masowe represje wśród żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz ludności cywilnej. W 1957 roku przekształcona została w Wojskową Służbę Wewnętrzną Ministerstwa Obrony Narodowej.

Źródło artykułu:PAP
wywiadipncimoszewicz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)