Trwa ładowanie...
d28zc0a
07-12-2007 13:20

"Cieszę się, że Polska zgodziła się na Dzień przeciwko Karze Śmierci"

Komisarz UE ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattini powiedział, iż cieszy się z odważnej decyzji nowego polskiego rządu, który zgodził się na ustanowienie Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci.

d28zc0a
d28zc0a

Ogromnie cieszę się z decyzji podjętej przez nowy rząd Polski, która jest decyzją odważną, a podjęcie jej w tak krótkim czasie od zmiany rządu świadczy o przywództwie politycznym - powiedział Frattini, który jest też wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

To potwierdza, że dla kary śmierci nie ma miejsca nigdzie w Unii Europejskiej i świadczy o naszym całkowitym zaangażowaniu na rzecz zniesienia kary śmierci na całym świcie - dodał komisarz.

Ministrowie sprawiedliwości państw UE jednomyślnie podjęli blokowaną dotychczas przez Polskę decyzję o ustanowieniu Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci. Na brukselskim posiedzeniu szefów resortów sprawiedliwości UE Polskę reprezentuje minister Zbigniew Ćwiąkalski.

Ustanowienie dnia, który ma być obchodzony 10 października, było możliwe dzięki zmianie stanowiska polskiego rządu.

d28zc0a

Od kilku lat, z inicjatywy organizacji pozarządowych, 10 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień przeciwko Karze Śmierci.

Rada Europy zdecydowała we wrześniu, że 10 października będzie również Europejskim Dniem przeciwko Karze Śmierci. Początkowo planowano, że zrobi to wspólnie z Unią Europejską, jednak inicjatywę zablokowała Polska. Blokada była możliwa, bowiem w Radzie UE zgoda na ustanowienie europejskiego dnia wymagała jednomyślności.

Polska twierdziła wówczas, iż "nie widzi żadnej realnej korzyści z ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci". Resort spraw zagranicznych pod kierownictwem Anny Fotygi argumentował, że w żadnym z państw ani Unii Europejskiej, ani Rady Europy nie wykonuje się tej kary, a problem jej zniesienia "należy umieścić w szerszym kontekście prawa do życia".

Eksponowanie tylko jednego wątku deprecjonuje działania na rzecz innych aspektów ochrony życia, np. sprzeciwu wobec eutanazji - zaznaczał wówczas polski MSZ. (sm)

Inga Czerny

d28zc0a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28zc0a
Więcej tematów