Ciąg dalszy sprawy Collegium Humanum. CBA zatrzymuje pięć osób
Na polecenie Prokuratury Krajowej agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego na terenie woj. wielkopolskiego i woj. mazowieckiego zatrzymali w poniedziałek pięć osób, w tym dwóch byłych rektorów prywatnych uczelni. Przeprowadzono również przeszukania w 13 lokalizacjach. Czynności te mają związek z aferą Collegium Humanum.
Co musisz wiedzieć?
- W poniedziałek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował o kolejnych działaniach służb. Mogą one mieć związek ze sprawą Collegium Humanum. Agenci CBA dokonali przeszukań w 13 lokalizacjach na terenie województw wielkopolskiego i mazowieckiego. Działania te były częścią śledztwa prowadzonego na polecenie Prokuratury Krajowej.
- Zatrzymano pięć osób, w tym dwóch byłych rektorów prywatnych uczelni. Wśród zatrzymanych znalazło się czterech mężczyzn i jedna kobieta.
- Wiadomo jedynie, że czynności miały związek z prowadzonym śledztwem. Szczegóły dotyczące sprawy nie zostały ujawnione.
Jakie były okoliczności zatrzymań?
Na polecenie Prokuratury Krajowej, agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili przeszukania w 13 lokalizacjach w województwach wielkopolskim i mazowieckim. W wyniku tych działań zatrzymano pięć osób, w tym dwóch byłych rektorów prywatnych uczelni. Wśród zatrzymanych znalazło się czterech mężczyzn i jedna kobieta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyglądać będzie II tura? Prof. Dudek pewny ws. Mentzena
Co wiemy o śledztwie?
Śledztwo, w ramach którego dokonano zatrzymań, jest prowadzone przez Prokuraturę Krajową. Choć szczegóły sprawy nie zostały ujawnione, wiadomo, że działania CBA były częścią dochodzenia w sprawie nieprawidłowości, do jakich doszło w związku z uczelnią Collegium Humanum. Zatrzymania i przeszukania miały na celu zebranie dowodów w sprawie.
Jakie są dalsze kroki w śledztwie?
Obecnie nie podano szczegółowych informacji na temat dalszych kroków w śledztwie.
O co chodzi w sprawie Collegium Humanum?
Collegium Humanum, prywatna uczelnia założona w 2018 roku, stała się centrum skandalu związanego z nielegalnym wydawaniem dyplomów. Śledztwo prowadzone przez CBA ujawniło, że uczelnia sprzedawała dyplomy MBA, które były wykorzystywane do zdobywania stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. Wśród absolwentów znaleźli się politycy i członkowie zarządów.
W wyniku śledztwa zatrzymano m.in. byłych rektorów i prorektorów Collegium Humanum. Zarzuty obejmują korupcję i wystawianie fałszywych świadectw ukończenia studiów. Prokuratura Krajowa prowadzi dochodzenie, które objęło już ponad 60 osób, a liczba zarzutów przekroczyła 300.
Jednym z głównych podejrzanych jest były rektor Paweł Cz., który usłyszał blisko 100 zarzutów, w tym kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Po wyjściu z aresztu zawiesił działalność swoich firm. Śledczy badają również fikcyjne zatrudnienie rektora we Wrocławskim Parku Technologicznym.
Przeczytaj również: Zabił i ukrył ciało w walizce. Brutalna zbrodnia w nadmorskim kurorcie
Afera Collegium Humanum dotknęła także osoby publiczne, w tym prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, który usłyszał zarzuty korupcyjne. Śledztwo wykazało, że dyplomy były sprzedawane - wydawano je bez faktycznego ukończenia studiów.
Źródło: X, Wirtualna Polska