PolskaChotyniec. Nowe odkrycia w osadzie Scytów sprzed 2,5 tysiąca lat. "Zanosi się na prawdziwą sensację"

Chotyniec. Nowe odkrycia w osadzie Scytów sprzed 2,5 tysiąca lat. "Zanosi się na prawdziwą sensację"

Ekipa archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego kontynuuje wykopaliska w Chotyńcu. Z każdą zdjętą warstwą ziemi okazuje się, że odkryta tam siedziba Scytów to niezwykłe miejsce.

Chotyniec. Nowe odkrycia w osadzie Scytów sprzed 2,5 tysiąca lat. "Zanosi się na prawdziwą sensację"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Uniwersytet Rzeszowski
Maciej Deja

30.08.2018 | aktual.: 30.08.2018 19:05

Prawdziwą sensacją było znalezienie w Chotyńcu (województwo podkarpackie, powiat jarosławski) greckiej amfory na wino. To jedyny tego typu artefakt na ziemiach polskich. Oraz znak, że 25 wieków temu w grodzisku mieszkał ktoś naprawdę ważny. - Dla zwykłych Scytów nikt nie sprowadzałby greckiego wina - mówi szef ekipy archeologów, prof. Sylwester Czopek.

Pracujący w Chotyńcu naukowcy wyliczają, co udało się odnaleźć w ziemi w ostatnim czasie. Są to fragmenty kolejnych amfor, groty do strzał, a także liczne ozdoby z brązu czy fragmenty charakterystycznych dla Scytów naczyń.

Najciekawsze czeka w ziemi na odkrycie

Wykopaliska maja potrwać do października. Archeolodzy zapowiadają, że najciekawsze znaleziska być może dopiero przed nimi. Najstarsze warstwy dopiero czekają na odkrycie. - Nie chcę jeszcze zdradzać zbyt wiele, ale zanosi się na prawdziwą, naukową sensację - mówi prof. Czopek.

Wykopaliska są finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki, w ramach 3-letniego programu badawczego całej, dużej aglomeracji chotynieckiej. Oprócz grodziska to co najmniej kilkanaście otaczających je osad, funkcjonujących we wczesnej epoce żelaza. To najdalej położona na północny zachód enklawa świata scytyjskiego.

Rytualne miejsce Scytów

Grodzisko znajdowało się na specjalnie usypanym wyniesieniu (o średnicy około 30 m.), na którym dokonywano cyklicznych obrzędów połączonych z rytualnymi ucztami. Stąd mnóstwo szczątków zwierząt i rozbijanych naczyń, znajdowanych w grubej warstwie spalenizny i popiołu. Było też otoczone rodzajem ściany lub muru, co również jest unikatowe dla osadnictwa scytyjskiego.

Zobacz także: "Spektakularne odkrycie" w centrum Kolonii. Pochodzi sprzed prawie 2 tys. lat

Scytowie to koczowniczy, wojowniczy lud zamieszkujący ogromne obszary dzisiejszej Rosji, Ukrainy i Polski między VIII a IV wiekiem przed nasza erą.

Źródło: gospodarkapodkarpacka.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)