Chorwacka plaża skażona wysoce toksycznym azbestem. Ludzie wciąż tam przychodzą

Vranjic, malownicza wioska rybacka niedaleko Splitu, skrywa mroczną tajemnicę. Na jej najbardziej popularnym miejscu do kąpieli, plaży Kosica, przez wiele lat gromadziły się toksyczne odpady. Pomimo tego, że plaża jest skażona, ludzie nadal tam przychodzą. Brak tam też jakichkolwiek ostrzeżeń.

Chorwacka plaża została skażona wysoce toksycznym azbestem
Chorwacka plaża została skażona wysoce toksycznym azbestem
Źródło zdjęć: © East News | Albin Marciniak
oprac. MUP

Zanieczyszczenie azbestem pochodziło z niedaleko położonej fabryki Salonit, która przez cały okres swojego funkcjonowania emitowała azbest wprost do morza.

Teren, na którym znajdowała się fabryka, został już zrewitalizowany. Niemniej jednak, plaża wciąż czeka na swoją kolej. Lokalni aktywiści z inicjatywy "Miejsce, które chce żyć" twierdzą, że urzędnicy z miasta Solin, gdzie znajduje się Vranjic, nie spieszą się z podjęciem decyzji w tej sprawie. Ich zdaniem, władze "czekają na pieniądze z Unii Europejskiej".

Według informacji dostępnych na stronie internetowej, plaża została uznana za "niebezpieczną dla zdrowia", ale mimo to nadal jest dostępna dla odwiedzających. Turyści, w tym także małe dzieci, nie są świadomi ryzyka, jakie niesie za sobą kąpiel w tym miejscu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

27 mld zł z KPO już w Polsce. Ekspertka wskazała winnego opóźnień

- To jest tragiczne, że władze Solin zachęcają mieszkańców i turystów do odwiedzania tego miejsca, które jest de facto składowiskiem azbestu, a nazywają je miejską plażą - mówiła działaczka Marijana Grubičová, cytowana przez portal morski.hr. - Dzieci bawią się tutaj w płytkiej wodzie i w piasku. Czasami kopią w błocie, które w tym przypadku jest skażone azbestem - wyjaśniała Grubičová, która wielokrotnie apelowała do urzędników o umieszczenie na plaży znaków ostrzegawczych, ogrodzenie jej i rozpoczęcie prac rekultywacyjnych.

Niestety, na plaży nie ma ani płotu, ani znaków ostrzegawczych. - Kiedy poprosiliśmy o ogrodzenie skażonego obszaru, powiedziano nam, że nie można tego zrobić, ponieważ jakość wody morskiej jest dobra" - powiedziała aktywistka. - Otrzymaliśmy odpowiedź, że plaża zostanie ogrodzona, gdy rozpoczną się prace rewitalizacyjne - dodała.

Azbest jest niezwykle szkodliwą i rakotwórczą substancją. Dostaje się do organizmu człowieka poprzez wdychanie. Jego mikrowłókna mogą przeniknąć do płuc przez drogi oddechowe, powodując stany zapalne i bliznowacenie tkanek. Skutkiem tego jest zmniejszenie pojemności płuc, upośledzony transfer tlenu, przewlekłe zapalenie oskrzeli i inne poważne komplikacje zdrowotne.

Źródło: novinky.cz, morski.hr

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)