Trwa ładowanie...

Choroba niebieskiego języka u cieląt pod Gostyniem - ubito 150 zwierząt

U siedmiu cieląt sprowadzonych z Rumunii stwierdzono wirusa powodującego tzw. chorobę niebieskiego języka. Do uboju skierowano jednak wszystkie 150 zwierząt, aby nie ryzykować rozprzestrzenienia się choroby.

Choroba niebieskiego języka u cieląt pod Gostyniem - ubito 150 zwierzątŹródło: wikipedia.org, fot: David Monniaux
d3aj6up
d3aj6up

Choroba niebieskiego języka nie jest groźna dla ludzi, ale dla zwierząt stanowi śmiertelne zagrożenie. - Dotyka przede wszystkim owce i bydło, u którego powoduje zmiany w okolicach głowy, warg i języka, stąd pochodzi jej nazwa – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Lesław Szabłoński, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Podejrzenie wirusa pojawiło się po badaniach serologicznych u 16 ze 150 cieląt sprowadzonych z Rumunii do hodowli w powiecie gostyńskim. U siedmiu z nich potwierdziła się obecność wirusa, ale zapadła decyzja o skierowaniu do uboju wszystkich 150 zwierząt.

- Aby wykluczyć zarażenie u pozostałych cieląt, trzeba by je izolować przez pół roku, co dla hodowców jest nieopłacalne - wyjaśnia Szabłoński. - Poza tym jest to choroba stricte handlowa, to znaczy jej pojawienie się na terenie danego kraju może skutkować wstrzymaniem importu mięsa przez inne państwa - dodaje.

Dla polskich hodowców, którzy od roku z powodu rosyjskiego embarga mają kłopot ze zbytem wieprzowiny, byłaby to prawdziwa katastrofa.

W związku ze stwierdzeniem choroby niebieskiego języka u zwierząt sprowadzonych z Rumunii, zapadła decyzja, aby inspektorzy weterynaryjni dokładnie sprawdzali każdą sztukę bydła sprowadzaną z regionów tego kraju, gdzie pojawiły się ogniska wirusa.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3aj6up
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aj6up
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj