Trwa ładowanie...
d3qp63b
olimpiada
12-07-2008 18:00

Chiny: egzekucja dwóch Ujgurów, 15 w więzieniu

W Chinach stracono dwóch Ujgurów, a 15
skazano na kary więzienia za domniemane związki z terrorystami -
podało Radio Free Asia (RFA).

d3qp63b
d3qp63b

Sąd w mieście Kaszgar w autonomicznym regionie Xinjiangu (Sinkiangu) na północnym zachodzie kraju 9 lipca skazał dwóch mężczyzn na śmierć; wyrok natychmiast wykonano.

Trzech kolejnych oskarżonych usłyszało wyroki śmierci w zawieszeniu na dwa lata, a pozostałych 12 - wyroki więzienia od 10 lat do dożywocia.

Całą grupę oskarżono o przynależność do separatystycznego ugrupowania Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu, żądającego pełnej niezawisłości Xinjiangu. Oskarżeni zaprzeczają.

Pekin uważa Ruch za organizację terrorystyczną i twierdzi, że ma ona powiązania z Al-Kaidą. Także USA wpisały ugrupowanie na listę organizacji terrorystycznych.

d3qp63b

RFA powołuje się na lokalne źródła ujgurskie w Xinjiangu. Przedstawiciele chińskich władz dotąd nie potwierdzili tych informacji.

W Xinjiangu - od 1955 r. Regionie Autonomicznym Sinkiang-Ujgur - żyje około 8 mln Ujgurów. Ta wyznająca islam mniejszość domaga się większej autonomii dla regionu.

Od początku roku w tym regionie zatrzymano ponad 80 Ujgurów podejrzanych o planowanie zamachów w czasie sierpniowych igrzysk olimpijskich w Pekinie - poinformowano w czwartek. Dzień wcześniej według pekińskich mediów chińska policja zastrzeliła pięciu ujgurskich islamskich separatystów.

Zdaniem amerykańskiego stowarzyszenia Ujgurów (UAA) chińskie władze wykorzystują zarzuty o terroryzm jako pretekst, by prześladować Ujgurów.

Ujgurowie "żyją w bezustannym strachu, że staną się ofiarami przemocy państwa" - wskazała szefowa UAA Rebiya Kadeer.

d3qp63b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qp63b
Więcej tematów