Trwa ładowanie...
d2wc0ij

Chińczycy zdołowali amerykańskie indeksy

Środa przyniosła spore spadki na nowojorskiej giełdzie, gdyż inwestorzy zaniepokoili się, że zaostrzenie polityki kredytowej w Chinach może zagrozić procesowi wychodzenia światowej gospodarki z kryzysu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Jupiterimages)
d2wc0ij

Chińskie władze, starając się uniknąć przegrzania gospodarki, poleciły największym bankom ograniczenie udzielania kredytów do końca stycznia kładąc kres bezprecedensowej "fali kredytowej". Decyzja ta, motywowana oficjalnie chęcią zapobieżenia spekulacjom, dotyczy trzeciej gospodarki na świecie, co może odbić się niekorzystnie na całym świecie. W USA spowodowała już spadki akcji firm surowcowych (m. in. Alcoa Inc.) i wielkich producentów (m. in. Caterpillar Inc.).

Nastroje inwestorów pogorszyły się dodatkowo po ogłoszeniu przez koncern IBM ostrożnej oceny jego perspektyw w tym roku. Inwestorzy odczytali to jako sygnał możliwego spadku tempa wzrostu zysku. Akcje IBM spadły o prawie 3% co pociągnęło za sobą falę spekulacji o sytuacji w całym sektorze zaawansowanych technologii.

W rezultacie wszystkie indeksy straciły ponad 1% Indeks 30 największych korporacji Dow Jones zakończył dzień ze stratą 122,28 pkt. (1,14%) na poziomie 10.603,15 pkt.

Wskaźnik szerokiego rynku Standard & Poor's 500 obniżył się o 12,19 pkt. (1,06%) do 1.138,04 pkt.

Indeks firm wysokiej technologii stracił 29,15 pkt. (1,26%) i spadł do 2.291,25 pkt.

d2wc0ij

Podziel się opinią

Share

d2wc0ij

d2wc0ij
Więcej tematów