Chicago: o przemocy domowej - po polsku
Jeśli podejrzewamy, iż bliska nam osoba jest ofiarą przemocy domowej, powinniśmy z nią porozmawiać, wysłuchać uważnie i nakłonić, by sięgnęła po profesjonalną pomoc w języku polskim, która jest dostępna - sugeruje nowo wydana w Chicago broszura pt. "Jak rozpoznać objawy przemocy domowej".
06.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W czwartek, 4 bm. w 5 Rejonie Policyjnym (północno-zachodnia dzielnica) odbyła się masowa dystrybucja broszur - w języku polskim, angielskim i hiszpańskim - informujących, w jaki sposób udzielić pomocy ofierze przemocy domowej.
Polskojęzyczna wersja broszury pt. "Jak rozpoznać objawy przemocy domowej" została rozprowadzona w wielu punktach, do których uczęszczają Polacy zamieszkali w 5 Rejonie, m.in. w księgarni D'Z (przy 5714 West Belmont) i w "zieleniaku" naprzeciwko (po drugiej stronie ulicy). Broszury w tych dwóch punktach rozdawała psycholog Maryla Gudzowska, z którą też na miejscu można było porozmawiać o przemocy domowej.
Warto podkreślić, że M. Gudzowska poświęci problemowi przemocy domowej wszystkie swoje cztery pogadanki radiowe w padzierniku (1030 AM, sobota godz. 1:40 po poł.).
Pani Gudzowska jest pracownikiem poradni rodzinnej Metropolitan Family Services i członkiem inicjatywy społecznej pn. The North Side Domestic Violence Consortium, która niedawno powstała przy Komendzie 16 Dystryktu Policyjnego.
W skład konsorcjum - obejmującego swoim zasięgiem 5 Rejon Policyjny - weszli przedstawiciele różnych agencji socjalnych, poradni rodzinnych oraz zdrowia psychicznego, a także - policji. Jego głównym celem jest koordynacja pomocy dla kobiet - ofiar przemocy domowej.
Osoby, które chciałyby działać społecznie na rzecz zwalczania przemocy domowej - również w polskiej społeczności - powinny wziąć udział w comiesięcznych spotkaniach wyżej wspomnianego konsorcjum.