Trwa ładowanie...

Chcieli przedłużyć kadencję szefa PKW. Prezydent Duda miał się nie zgodzić

Część sędziów z Państwowej Komisji Wyborczej próbowała przedłużyć kadencję szefa PKW. Jak donosi RMF FM, zgody na taki ruch nie wyraził jednak prezydent Andrzej Duda.
Share
Były przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński
Były przewodniczący PKW Wojciech HermelińskiŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d2h4os5

Wojciech Hermeliński po 5 latach żegna się z funkcją przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Ponieważ w piątek (29 marca 2019 r.) kończy 70 lat, zgodnie z przepisami jego kadencja wygasa, a funkcję przejmie ktoś inny. Nowego szefa Komisji poznamy najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja.

Media informują teraz, że pewna grupa sędziów PKW powoływała się u prezydenta Andrzeja Dudy na artykuł 7 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o "zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych".

Wykorzystując te przepisy chcieli, by Hermeliński mógł dłużej pozostać szefem PKW. Wówczas Komisja w dotychczasowym składzie działałaby do czasu otwarcia posiedzenia nowego składu, który zwołuje właśnie prezydent. Według doniesień, głowa państwa miała jednak podtrzymać stanowisko, że 70-letni sędzia powinien przekazać funkcję następcy.

d2h4os5

Nowy sędzia PKW już w poniedziałek

Przypomnijmy, że zgodnie z Kodeksem wyborczym, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazywanych przez prezesów tych sądów.

Ponieważ Hermeliński dołączył do PKW jako sędzia TK, jego miejsce w Komisji zająć musi sędzia TK czynny lub w stanie spoczynku wskazany przez prezes Trybunału Julię Przyłębską. Prezes TK wskazała jako kandydata Grzegorza Jędrejka.

d2h4os5

Ten zostanie oficjalnie powołany w skład PKW w poniedziałek o godzinie 13:30.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2h4os5

Podziel się opinią

Share
d2h4os5
d2h4os5
Więcej tematów