Trwa ładowanie...

Były szef PKW: "Założyłbym koszulkę z napisem Konstytucja"

Wojciech Hermeliński po 5 latach żegna się z funkcją przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Podkreśla, że gdyby była taka potrzeba, w obronie sądów byłby gotowy założyć koszulkę z napisem Konstytucja.
Share
Były szef PKW Wojciech Hermeliński
Były szef PKW Wojciech HermelińskiŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d7s16xc

Wojciech Hermeliński w grudniu 2014 roku został powołany w skład PKW, a kilka dni później wybrany na jej przewodniczącego.

Ponieważ w piątek (29 marca 2019 r.) kończy 70 lat, zgodnie z przepisami jego kadencja wygasa, a funkcję przejmie ktoś inny. Nowego szefa Komisji poznamy najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja.

Hermeliński obawia się o PKW

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazywanych przez prezesów tych sądów.

d7s16xc

Ponieważ Hermeliński dołączył do PKW jako sędzia TK, jego miejsce w Komisji zająć musi sędzia TK czynny lub w stanie spoczynku wskazany przez prezes Trybunału Julię Przyłębską. Prezes TK wskazała jako kandydata Grzegorza Jędrejka.

Hermeliński w rozmowie z RMF FM podkreślił, że obawia się, że niebawem "nastąpi spadek zaufania społecznego do PKW".

- Założyłbym koszulkę z napisem Konstytucja w obronie niezależności sądów, jeśli będzie taka potrzeba - stwierdza i dodaje: "Uważam, że założenie takiej koszulki nie jest niczym uwłaczającym".

d7s16xc

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7s16xc

Podziel się opinią

Share
d7s16xc
d7s16xc
Więcej tematów