Trwa ładowanie...
d3f1fkx

Chcesz wygrać mecz, załóż czerwony strój

Jeśli chcesz mieć fory u sędziów, zakładaj czerwony strój - taką receptę mają dla sportowców
niemieccy psycholodzy.

d3f1fkx
d3f1fkx

W sierpniowym numerze prestiżowego czasopisma "Psychological Science" ukazały się wyniki badań niemieckich naukowców, którzy doszli do wniosku, że sędziowie sportowi faworyzują zawodników ubranych w trykoty o jaskrawych kolorach.

"Czerwony strój zawodnika może w pewnym stopniu wpłynąć na korzystniejsze orzeczenie sędziów. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy trzeba szybko podjąć decyzję" - do takiego wniosku doszli autorzy badań: Norbert Hagemann, Bernd Strauss i Jan Leibing z Uniwersytetu w Munster.

Badacze przeprowadzili specjalny test psychologiczny, w którym wzięło udział 42 arbitrów sędziujących zawody w taekwondo. Badanym osobom prezentowali fragmenty dwóch nagrań wideo z walkami zawodników. W obu przypadkach jeden ze sportowców był ubrany w strój czerwony - drugi miał ubranie koloru niebieskiego.

Po zakończonej prezentacji zadaniem arbitrów była ocena zawodników w obu walkach. Jednakże druga prezentacja była w zasadzie powtórzeniem pierwszej - tyle tylko, że komputerowo zamieniono zawodnikom kolory strojów.

d3f1fkx

Sportowiec ubrany w czerwony trykot za każdym razem otrzymywał średnio o 13% punków więcej niż zawodnik "niebieski", mimo że dwa razy pokazano fragmenty tej samej walki.

Naukowcy zauważyli ponadto, że korzystne decyzje sędziów wobec zawodników w czerwonych uniformach były podejmowane rzadziej, gdy obaj walczący prezentowali zbliżony poziom. Gdy jednak "czerwony" sportowiec osiągał przewagę - otrzymywał większą liczbę punktów niż jego rywal będący w takiej samej sytuacji.

"Mimo że dziś sędziom pomagają rozmaite przyrządy elektroniczne, które mają dowodzić bezstronności sędziowania, kolor ubioru zawodnika może nadal być problemem. Dowodzą tego wyniki naszych badań" - konkludują naukowcy w swoim artykule.

d3f1fkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj