Trwa ładowanie...

Ranni Rosjanie trafiają do Białorusi. Media informują też o ofiarach: ponad 2500 ciał

Media donoszą, że na Białoruś przewieziono ponad dwa tysiące ciał rosyjskich żołnierzy, którzy biorą udział w wojnie w Ukrainie. Według Radia Wola Europa dzieje się tak dlatego, by ukryć prawdziwą liczbę rosyjskich strat. Do białoruskich szpitali mają również trafiać ranni żołnierze.

Share
Ciała ponad 2500 rosyjskich żołnierzy przewieziono na Białoruś Ciała ponad 2500 rosyjskich żołnierzy przewieziono na Białoruś Źródło: East News, fot: AA/ABACA
d1xehhs

Radio Wolna Europa powołuje się na jednego z lekarzy z regionalnego szpitala klinicznego w białoruskim Homlu, który ze względów bezpieczeństwa nie chciał, by ujawniać jego nazwisko. Radio cytuje też źródła z Mozyrza, 100-tysięcznego miasta z obwodu homelskiego, które mówią o tym, że już 3 marca miejscowa kostnica była przepełniona.

"To było niewiarygodne, ile tam było trupów" - mówi jeden z mieszkańców Mozyrza, który często przejeżdża przez miasto i pobliskie okolice w sprawach służbowych. Powiedział, że widział wiele "czarnych worków" ładowanych z ambulansów wojskowych do rosyjskich wagonów kolejowych. "Pasażerowie na stacji kolejowej w Mozyrzu byli zszokowani ilością trupów ładowanych do pociągu. Gdy ludzie zaczęli nagrywać wideo, wojsko złapało ich i kazało im je usunąć" - opowiada.

d1xehhs

Według mieszkańców w Homlu, stolicy obwodu, na początku marca przebudowano laboratorium głównego szpitala miejskiego, przenosząc istniejące wyposażenie i przywożąc łóżka oraz inny sprzęt medyczny. Mieszkańcy Homla powiedzieli Radiu Wolna Europa, że ranni rosyjscy żołnierze są przewożeni do trzech oddzielnych placówek medycznych w mieście, w tym jednej specjalizującej się w leczeniu raka.

Co Rosjanie myślą o Polakach? Tak przedstawia nas propaganda Putina

Z kolei lekarz z głównego szpitala miejskiego w Mozyrzu powiedział, że placówka jest obecnie strzeżona przez policję i służby bezpieczeństwa, a lekarzom grożono zwolnieniem, jeśli będą mówić o sytuacji. Lekarz powiedział, że wszyscy lekarze z personelu, nawet ci z innymi specjalizacjami, zostali oddelegowani do leczenia rannych Rosjan.

"Nie ma wystarczającej liczby chirurgów. Wcześniej zwłoki były przewożone karetkami i ładowane do rosyjskich pociągów. Po tym, jak ktoś nakręcił to na wideo i trafiło to do internetu, ciała ładowano w nocy, aby nie przyciągać uwagi" - mówi lekarz.

d1xehhs

Ranni Rosjanie w Białorusi. "To po prostu horror"

Według wielu mieszkańców, z którymi rozmawiało Radio Wolna Europa, w szpitalu nr 4 w Homlu 1 marca zaczęto wypisywać pacjentów, aby zrobić miejsce dla rannych Rosjan. "Jest tam tak wielu rannych Rosjan - to po prostu horror. Strasznie oszpeceni. Nie da się słuchać ich jęków w całym szpitalu" - powiedział jeden z mieszkańców, który był leczony w tym szpitalu.

Inny lekarz z Homla powiedział, że wśród mieszkańców miasta narastają obawy, że może zabraknąć leków codziennego użytku dla ogółu ludności. "Ludzie panikują, ale jak na razie jest pomoc (medyczna) i jest wystarczająco dużo leków. Co będzie dalej, jeszcze nie wiadomo" - powiedział lekarz. "Prawdopodobnie pojawią się problemy z lekami przeciwtężcowymi" - dodaje. Tężec jest częstą dolegliwością dotykającą żołnierzy mających rany postrzałowe lub rany spowodowane przez odłamki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1xehhs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1xehhs
d1xehhs
Więcej tematów